ANNE ÇOCUK (İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 05.12.2018 - 18:02, Güncelleme: 28.03.2022 - 15:38

'Aşı yaptırma sorumluluğu ailenin, aile hekimi suçlanamaz'

 

'Aşı yaptırma sorumluluğu ailenin, aile hekimi suçlanamaz'

4 Aralık 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile Anayasa Mahkemesi aşı sorumluluğunun aileye ait olduğuna hükmetti. Bu karar ile birinci basamak sağlık hizmetlerinde en önemli görevi yürüten, aşılama için büyük çaba sarf eden ancak bireye ve çocuğuna aşı yaptırmaya ikna edemeyen aile hekimleri için de bağlayıcı bir karar çıkmış oldu
ANAYASA MAHKEMESİ son yıllarda yanlış bilgi ve inanışlardan dolayı hızla artan aşı reddi ile ilgili önemli bir karar verdi. "ÇOCUĞA AŞI YAPTIRMA SORUMLULUĞU AİLENİNDİR" Tüm dünyada birçok hastalığın yok edilmesini sağlayan, ülkemizde de büyük bir kısmı ücretsiz olarak yapılmakta olan en önemli sağlık ürünlerinden aşı, sağlık açısından büyük önem arz ediyor. Ancak gerek ülkemizde gerekse dünyada son yıllarda yanlış bilgi ve inanışlardan dolayı aşı yaptırmama oranı hızla artıyor. AŞI YAPTIRILMAMASI DURUMUNDA AİLE HEKİMLERİ SUÇLANAMAZ Bu nedenle geçtiğimiz günlerde bazı ülkelerde kanun ile zorunlu hale gelen aşı ile ilgili Anayasa Mahkemesi de önemli bir karar verdi. 4 Aralık 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile Anayasa Mahkemesi aşı sorumluluğunun aileye ait olduğuna hükmetti. Bu karar ile birinci basamak sağlık hizmetlerinde en önemli görevi yürüten, aşılama için büyük çaba sarf eden ancak bireye ve çocuğuna aşı yaptırmaya ikna edemeyen aile hekimleri için de bağlayıcı bir karar çıkmış oldu. Sağlık Bakanlığı, bazı çocukların aşılarının noksan olması halinde, aileyi değil aile hekimlerini sorumlu tutabilmekte, ücretlerinde kesinti dahi yapmakta idi. "KARAR ÇOK ÖNEMLİ" AHEF'ten yapılan yazılı açıklamaya göre; Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Şenol Atakan, Anayasa Mahkemesi’nin en üst karar merci olduğunun altını çizerek, Anayasa hüküm fıkraları ve gerekçeleri ile son derece bağlayıcı olan bu kararın aile hekimleri için de çok önemli olduğunu söyledi. Dr. Atakan, “Ülkemizin dört bir yanında görev yapmakta olan aile hekimleri, çocuklarımız ve yetişkinlerimiz için koruyucu sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi ve aşı oranlarının artması için büyük bir özveri ile çalışırken, bireyler kendileri ya da çocukları için aşı olmayı kabul etmediğinde Sağlık Bakanlığı aileyi değil aile hekimlerini sorumlu tutabilmekte ve hatta aile hekimlerine yaptırım yapabilmekteydi.  Yüksek Mahkeme, “bulaşıcı hastalığa ilişkin bir vakanın görülmediği ve/veya bir salgının ya da salgın tehlikesinin olmadığı normal durumlarda aşı takip sorumluluğunun asıl olarak anne ve babalar üzerinde olduğunun kabul edilmesi” gerektiğine hükmetmiştir. Yani bundan sonra çocuğuna ya da kendisine aşı yaptırmayı kabul etmeyen bireyler için hekimler suçlanamayacaktır” dedi. AŞI KANUN İLE ZORUNLU OLMALI AHEF Başkanı Atakan, “Ancak bunu da yeteli görmüyoruz. Aşı toplum sağlığı için çok önemlidir ve zorunlu olması gerekmektedir. Birçok gelişmiş ülkede olduğu gibi ülkemizde de aşının zorunlu hale gelmesi için AHEF olarak kanun teklifi verdik. Umarım o günleri de göreceğiz” dedi. 
4 Aralık 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile Anayasa Mahkemesi aşı sorumluluğunun aileye ait olduğuna hükmetti. Bu karar ile birinci basamak sağlık hizmetlerinde en önemli görevi yürüten, aşılama için büyük çaba sarf eden ancak bireye ve çocuğuna aşı yaptırmaya ikna edemeyen aile hekimleri için de bağlayıcı bir karar çıkmış oldu

ANAYASA MAHKEMESİ son yıllarda yanlış bilgi ve inanışlardan dolayı hızla artan aşı reddi ile ilgili önemli bir karar verdi.

"ÇOCUĞA AŞI YAPTIRMA SORUMLULUĞU AİLENİNDİR"

Tüm dünyada birçok hastalığın yok edilmesini sağlayan, ülkemizde de büyük bir kısmı ücretsiz olarak yapılmakta olan en önemli sağlık ürünlerinden aşı, sağlık açısından büyük önem arz ediyor. Ancak gerek ülkemizde gerekse dünyada son yıllarda yanlış bilgi ve inanışlardan dolayı aşı yaptırmama oranı hızla artıyor.

AŞI YAPTIRILMAMASI DURUMUNDA AİLE HEKİMLERİ SUÇLANAMAZ

Bu nedenle geçtiğimiz günlerde bazı ülkelerde kanun ile zorunlu hale gelen aşı ile ilgili Anayasa Mahkemesi de önemli bir karar verdi.

4 Aralık 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile Anayasa Mahkemesi aşı sorumluluğunun aileye ait olduğuna hükmetti. Bu karar ile birinci basamak sağlık hizmetlerinde en önemli görevi yürüten, aşılama için büyük çaba sarf eden ancak bireye ve çocuğuna aşı yaptırmaya ikna edemeyen aile hekimleri için de bağlayıcı bir karar çıkmış oldu.

Sağlık Bakanlığı, bazı çocukların aşılarının noksan olması halinde, aileyi değil aile hekimlerini sorumlu tutabilmekte, ücretlerinde kesinti dahi yapmakta idi.

"KARAR ÇOK ÖNEMLİ"

AHEF'ten yapılan yazılı açıklamaya göre; Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Şenol Atakan, Anayasa Mahkemesi’nin en üst karar merci olduğunun altını çizerek, Anayasa hüküm fıkraları ve gerekçeleri ile son derece bağlayıcı olan bu kararın aile hekimleri için de çok önemli olduğunu söyledi.

Dr. Atakan, “Ülkemizin dört bir yanında görev yapmakta olan aile hekimleri, çocuklarımız ve yetişkinlerimiz için koruyucu sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi ve aşı oranlarının artması için büyük bir özveri ile çalışırken, bireyler kendileri ya da çocukları için aşı olmayı kabul etmediğinde Sağlık Bakanlığı aileyi değil aile hekimlerini sorumlu tutabilmekte ve hatta aile hekimlerine yaptırım yapabilmekteydi. 

Yüksek Mahkeme, “bulaşıcı hastalığa ilişkin bir vakanın görülmediği ve/veya bir salgının ya da salgın tehlikesinin olmadığı normal durumlarda aşı takip sorumluluğunun asıl olarak anne ve babalar üzerinde olduğunun kabul edilmesi” gerektiğine hükmetmiştir. Yani bundan sonra çocuğuna ya da kendisine aşı yaptırmayı kabul etmeyen bireyler için hekimler suçlanamayacaktır” dedi.

AŞI KANUN İLE ZORUNLU OLMALI

AHEF Başkanı Atakan, “Ancak bunu da yeteli görmüyoruz. Aşı toplum sağlığı için çok önemlidir ve zorunlu olması gerekmektedir. Birçok gelişmiş ülkede olduğu gibi ülkemizde de aşının zorunlu hale gelmesi için AHEF olarak kanun teklifi verdik. Umarım o günleri de göreceğiz” dedi. 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve habergundemim.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.