Adalet Platformu: Türkiye 'İslam Devleti bin yıllık fabrika ayarlarına dönmeli'

Adalet Platformu başkanı Adem Çevik, bugün, 29 Ekim Türkiye İslam Cumhuriyeti bayramı ile ilgili olarak, “Devletin kuruluş ayarlarına dönmesi gerek” dedi ve basına aşağıda yazılı açıklamayı yaptı:

Adalet Platformu: Türkiye 'İslam Devleti bin yıllık fabrika ayarlarına dönmeli'
29 Ekim 2021 Cuma 09:54

banner1114

ÇEVİK: HERŞEYİ YENİDEN DÜŞÜNMEK GEREK!

19.YY sonunda, savaş yıllarında, Kapitalizmin, Komunizmin, Faşizmin gölgesinde, İslamlaşmak, Türkleşmek, Muasırlaşmak. / Batılılaşmak tartışmalarının gölgesinde oluşan kavram ve kurumlarla 21.YY’ı açıklamak mümkün değildir. Kaldı ki bugün GreatReset ve TransHumanizm dalgası ile ulus devletler tasfiye edilerek yerine Global bir düzen kurulmaya çalışılıyor.

Biz böyle bir zamanda “Kökü mazide olan ati” anlayışı ile, tarihten gelen tecrübe ve bilgi birikimi, geleceğin umudu ile bugünümüzü yeniden düşünmek zorundayız.

Devletin kuruluş ayarlarına geri dönmesi gerek. TC kurulduğunda 1921/1924 anayasasında ve Cumhuriyetin ilan edildiği gün anayasa 2. maddede devletin adı Türkiye İslam Cumhuriyeti ve devletin dini İslam idi. 1. Meclisin açılışındaki iman ve ruh istiklal harbine ruh veren imanı ve ruhu ifade ediyordu.

Esasen Türkiye Cumhuriyeti, Osmanlı mirası üzerindeki ilk ve tek Cumhuriyet değildir. 31 Ağustos 1913’de “Batı Trakya Türk Cumhuriyeti” kuruldu. “Kuvayı Milliye” kavramı bu Cumhuriyetin şiarı idi.

2. Cumhuriyet (Güneybatı Kafkas Geçici Hükûmeti / Cenub-ı Garbi Kafkas Hükûmet-i Muvakkate-i Milliyesi / Cenub-ı Garbi Kafkas Hükûmet-i Cumhuriyesi), 17-18 Ocak 1919 tarihleri arasında gerçekleştirilen Büyük Kars Kongresi'nin sonucunda kurulan Kars İslam Cumhuriyeti ve 12 Nisan'da İngilizlerin Kars'ı işgal etmeleriyle son buldu. 

18 yaşında kadın-erkek herkesin oy kullandığı, başkanlıkla yönetilen, konfederatif bir Cumhuriyetten söz ediyoruz. Türkiye Cumhuriyetinin temelleri aslında 1. Meclisle atıldı. 2. Meclis kurucu iradenin sadakat yemininin aksine, siyasi bir kaos ormanında laiklik ilkesini kabul ederek rotasını ümmet birliğinden batıya çevirdi.

Son Cumhuriyet ise, Anadolu topraklarındaki 2 Eylül 1938’de kuruldu. 1923’den 15 yıl sonra kurulan İskenderun Sancağı Hatay/ Cumhuriyeti 2 Eylül 1938'de bağımsızlığını ilan etmesi ile yeni bir Cumhuriyet kurulmuş oluyordu..

29 Ekim cumhuriyet ilan edilirken 43. oturum kararı gereği devletin dini islamdır. 333 vekilden 158 vekil dışındakilerin evlerine hapsedilmesi sonucu resmen reisicumhur olan Mustafa Kemal'in ve İnönü'nün gayretleriyle 1928'de “devletin dini” maddesi kaldırıldı 1937'de laiklik maddesi eklendi ve Moiz Cohen (Nam-ı diğer Tekinalp) gibi birileri “Dinde Reform” ve “Türkün dini Kemalizmdir” bayrağı açtılar. Mustafa Kemal'e Mevlid yazanlar oldu, “Türkün yeni Amentüsü”nden söz edenler oldu. 1932/1950 arası 18 yıl ezan kuran yasaklandı. Hilafet kurtulsun diye gönderilen paralar ile faiz ile iştigal eden İşbankası kuruldu ve CHP ortak yapıldı.

Bugün bu düzenlemeler hala mevcut anayasada değiştirilmesi teklif dahi edilemez düzenlemeler olarak anayasamızda bir hukuk garabeti şeklinde yerini muhafaza etmektedir. 

Hala bey, efendi, hacı, hoca demek yasak ama, devlet hac yönetmeliği yayınlar. Türbe yasak ama Anıtkabir türbeye dönüştürüldü. Şapka giymek zorunlu ama giyen yok. 6 ok’tan bir İnkılabçılık ama tarih dondurulmuş vaziyette. Devletçiliği terkettiler, ama hala devletçilik anayasada var. Buna benzer daha bir çok örnek verilebilir.

Devlet, bu topraklarda yaşayan halkın, inanç, tarih, geleneği ile barışmak zorundadır. Devletin asli unsuru millettir.

“Cumhuriyet”in tek bir partisi olmaz. CHP, adını, tek parti alışkanlığından aldığı gibi devam ettirtemez. Artık tep parti yok. 

Adını “Cumhuriyetçi” Halk Partisi olarak değiştirmelidir. Kaldı ki, bu da bir ironi anlamı taşımaktadır. Çünkü CHP, tek parti döneminden bu yana, “azınlık partisi”dir. Yani “Cumhuriyeti Halk Partisi” de “Çoğunlukçu (Halkın Azınlığı) Partisi” anlamına gelmektedir. 29 Ekim Cuma Günü sabah namazı ve cuma namazında Ayasofya Camiinde ve 81 ilin tüm camilerinde ya Rab Ailemizi Geleceğimizi Devletimizi Koru duasına bekliyoruz.

Âdem ÇEVİK Türkiye Adalet Platformu Başkanı https://t.me/milliirade www.AdaletPlatformu.org https://wa.me/905327036115

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.