Chp'li Purçu, imar barışı mağduriyetlerini meclis gündemine taşıdı!

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, son İmar Barışı düzenlemesinin sebep olduğu mağduriyetler ve bugüne kadarki düzenlemelerin sonuçları hakkında, son olarak 2018 Tarihli ve 3194 Sayılı İmar Kanunu’na eklenen Geçici 16. Madde ile yürürlüğe giren İmar Barışı düzenlemesi başta olmak üzere, bugüne kadar yapılmış olan tüm İmar Barışı düzenlemelerinin sonucunda ortaya çıkan mağduriyetlerin giderilmesi, sağlıksız ve güvenliksiz yapıların meşruiyetinin ortadan kaldırılarak, yaşanabilir güvenli alanlar oluşturulmasının teşvik edilmesi ve bunlar için gerekli yasal düzenlemelerin, ilgili kurumların görev ve sorumluluklarının belirlenmesi amacıyla araştırma komisyonu kurulmasını talep etti.

Chp'li Purçu, imar barışı mağduriyetlerini meclis gündemine taşıdı!
01 Kasım 2021 Pazartesi 09:42

banner1107

Araştırma önergesi hakkında açıklama yapan Purçu, “Bugüne dek çıkarılan imar aflarıyla, planlama esaslarına, kamu yararına, imar mevzuatına ve mimarlık- mühendislik sürecine uygun, afete dayanıklı, insan ve çevre sağlığını gözeten, yaşanabilir kentlere karşı; mimarlık ve mühendislik süreçlerinden bağımsız olarak üretilmiş, sosyal donatısız, yeşil alan sistemlerinden yoksun yapılaşma adeta teşvik edilmiş; kentlerden yaylalara, tarım alanlarına; kıyılardan ormanlara yayılmış, doğal, tarihi arkeolojik varlıklarımız talan edilmiştir. Son düzenleme ise; sağlıksız ve güvenliksiz yapıların kayıt altına alınması suretiyle teşvik edilmesi, Yapı Kayıt Belgelerinin iptal edilmesi, bunun sonucunda milyonlarca kişinin mağdur olması gibi sonuçlar doğurmuştur” dedi.
 
Özcan Purçu, araştırma önergesinde, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen imar barışı uygulamaları kapsamında, Başvurulara ilişkin değerlendirmenin ardından bugüne kadar toplam 7.2 milyon kaçak bağımsız yapıya ruhsat verildiği belirlenmiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verilerine göre, 31 Aralık 2019 tarihinde 3 milyon 141 bin 821 kaçak yapıya Yapı Kayıt Belgesi verilmiştir. Son İmar Barışı düzenlemesine istinaden yapılan 3 milyon 141 bin 821 başvurudan ise 25 milyar TL gelir elde edilmiştir.” Şeklinde çarpıcı verilere yer vererek, bu verilerin yaşanan mağduriyeti gözler önüne serdiğini belirtti.
 
Kaçak yapılaşmanın meşruiyeti olmaması gerektiğini açıklayan Milletvekili Purçu, “Kaçak yapılaşma, sonuçları itibarıyla tüm toplumu etkileyecek niteliktedir. Bu nedenledir ki, yurttaşların/toplumun sağlıklı ve güvenli barınma hakkının sağlanması devlete Anayasa’yla verilmiş temel görevlerdendir.” dedi.
Son olarak, “Son yapılan İmar Barışı düzenlemesi ile; İmar Kanununa aykırı olarak, hiçbir ruhsat sürecine girmemiş veya ruhsat ve eklerine aykırı her türlü yapıya, arazinin niteliğine/mülkiyetine bakılmaksızın “kayıt altına alma adı altında” hukuki geçerlilik, toplum nezdinde de meşruiyet kazandırılması amaçlanmaktadır. Yapı kayıt belgesi düzenlenerek yapının kullanımına izin verilmesinden sonra idarenin sorumsuzluğunun öngörülmesi, sosyal hukuk devleti ilkesi ile bağdaşmadığı gibi Anayasa’nın 125. Maddesinin “İdare, kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlüdür” hükmüne aykırı bir düzenlemedir.” açıklamasında bulundu.


 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.