MUCİZE HEDEFİNDEKİ TEKNOLOJİLERİN DİLİ SÜLEYMAN ALEYHİSSELÂM UÇAK, TELEVİZYON, BİLGİSAYAR


Prof. Dr. Cahit Kurbanoğlu

Prof. Dr. Cahit Kurbanoğlu

Okunma 21 Mayıs 2020, 07:40

MUCİZE HEDEFİNDEKİ TEKNOLOJİLERİN DİLİ
 
SÜLEYMAN ALEYHİSSELÂM
UÇAK, TELEVİZYON, BİLGİSAYAR
 
Süleyman Peygamber havada gezerek yâni uçarak yol gitmiştir.
Ayet buna şöyle işaret etmektedir.
 
“Rüzgârı da Süleyman’a boyun eğdirdik ki, sabahtan bir aylık, öğleden sonra da bir aylık yol giderdi.” (3/12)
 
Âyet Hz. Süleyman Aleyhisselâm iki aylık mesafeyi havada uçarak bir günde katetmiştir.
İşte bunda işaret ediyor ki:... Bu mertebeye yetiş ve yanaş.
Cenâb-ı Hak, şu âyetin lisanıyla mânen diyor:
 
«Ey insan! Bir abdim, hevâ-i nefsini terk ettiği için havaya bindirdim. Siz de nefsin tenbelliğini bırakıp bâzı âdetullah kanunlarımdan güzelce istifade etseniz, siz de binebilirsiniz...»(2/344)
 
Bu âyet, şimdiki halihazır tayyareden çok ileri nihayetlerinin noktalarını tayin ediyor.
 
UÇAN İNSAN VE UÇAK
 
Demek ki bizim insanlığımız Allah’ın CC adetullah kanunları dediğimiz bilim kanunlarını iyi okur, anlar ve uygulamaya koyarsa, Hz. Süleyman AS gibi veya ona yakın bir şekilde ulaşım sağlayabilir.
 
Bunun için bilimsel olarak çok çalışmalıyız. Böyle bir esere, dünyada yapılan bütün çalışmalara vakıf olup, diğer bilimlerle de ortaklaşa çalışmalar yaparak gerçekleşir.
 
Teknolojik gelişim uçak ve uzay sanayinde takip edilemeyecek kadar hızlı seyretmektedir. Bizim de Atak helikopterimiz ve insansız hava araçlarımız bu çalışmaların bir ürünüdür. Ancak mucize hedefine hızla yürümemiz gerekiyor.
*

İslam bilim adamlarının bu alanda çalışmaları da gözümüze çarpmaktadır. 1609-1640 yıllarında yaşamış olan Hezarfen Ahmet Çelebi,   Galata Kulesinden Üsküdar‘a uçmuştur. Bunun dışında da ayakkabı tabanına yerleştirilen bir sistem belli bir yükseklikte ve belli bir süre uçuş sağlamaktadır.
**

Belki de bu teknolojiye cevap verecek hava trafiği bulunmadığı zaman insansız araçlar gibi, araçsız uçacak insanlara ihtiyaç duyulacak. Bir ayakkabı tabanı aynı zamanda insana havada ulaşım sağlayacak bir vasıta olabilir.
 
KALABALIK ŞEHİRLERİN ULAŞIMINA ÇÖZÜM
 
Kalabalık şehirler artık bu taşıt trafiğini kaldırmaktan uzaklaşmaktadır. Raylı sistemlere şehir yerleşimi ve yeraltı tesisatları fazla imkan tanımamaktadır. Onun için de  Hz. Süleyman Peygamber ulaşımda ve toplu taşımacılıkta hava hattı ulaşımına işaret etmiş olduğunu düşünüyorum. Avrupa şehir içi ulaşımda bu yolu tercih etmektedir.
***

                                 
21.05.2020
Prof. Dr. Cahit Kurbanoğlu

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.