KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Duvarları Sanatla Buluşturan Moda
21 Aralık 2020, 12:59 0
Duvarları Sanatla Buluşturan Moda
İtalya’da eski yapıların restorasyonunda kullanılan ve tarihi dokuyu koruma amaçlı üretilen dekoratif boyalar, dünyada ve Türkiye’de moda oldu. Uzman boyacılar ve sanatçılar tarafından duvarlara uygulanan boyalar, mekanlara adeta birer sanat galerisi görünümü veriyor.
60 yıl önce İsrail’e kaçırılan Kybele heykelinin kaçırılış öyküsü
20 Aralık 2020, 13:49 0
60 yıl önce İsrail’e kaçırılan Kybele heykelinin kaçırılış öyküsü
Afyonkarahisar’da bulunan ve tarihi eser kaçakçıları tarafından İsrail’e kaçırılan Kybele heykelinin kaçırılış öyküsünü Araştırmacı Tarihçi Hasan Özpınar İhlas Haber Ajansı’na (İHA) anlattı. Özpınar, Kybele heykelini 60 yıl önce köylülerin bulduğunu ve bir koleksiyoncu tarafından İsrail’e kaçırıldığını söyledi.
DAI’den Türk akademisyene en saygın unvan
15 Aralık 2020, 08:49 0
DAI’den Türk akademisyene en saygın unvan
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Sezgin, Alman Arkeoloji Enstitüsü (Deutsches Archologisches Institut) tarafından, Muhabir Üye (Korrespondierende Mitglieder) unvanına layık görüldü.
Tarihi Çakırağa Konağı’nda restorasyon çalışmaları sürüyor
14 Aralık 2020, 12:43 0
Tarihi Çakırağa Konağı’nda restorasyon çalışmaları sürüyor
İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı tarihi Birgi Mahallesi’nde, Çakıroğlu Mehmet Bey tarafından 1761-1764 yılları arasında yaptırılan Çakırağa Konağı’nda restorasyon çalışmaları devam ediyor. Birgi Mahalle muhtarı Mutlu Sulukan, konağın kapalı olmasının Birgi ve Ödemiş turizmi için olumsuz etkiler bıraktığını belirterek, "Restorasyon çalışmaları geçtiğimiz aylarda başladı. 2 yıl kadar sürmesi beklenen restorasyon sonucunda konağın açılmasını bekliyoruz" dedi.
Karantinada okuduğu kitap ilham oldu
13 Aralık 2020, 10:56 0
Karantinada okuduğu kitap ilham oldu
Yaşar Üniversitesi Film Tasarımı Bölümünü bu yıl bitiren Eflatun Serbay Çelebi’nin Covid-19 karantinası döneminde okuduğu Stefan Zweig’in “Bilinmeyen Bir Kadından Mektup” adlı kitabından ilham alarak çektiği animasyon film, uluslararası Blue Denube Film Festivali’nde ödül aldı. Macaristan ve Avusturya’nın ortak düzenlediği ve bin 200 filmin başvurduğu festivalde Çelebi’nin “The Jam Tomorrow” isimli filmi, “En iyi bir dakikalık film” seçildi.
(Özel) Frigya’daki Emre Gölü ‘Kapadokya’ olma yolunda
12 Aralık 2020, 12:32 0
(Özel) Frigya’daki Emre Gölü ‘Kapadokya’ olma yolunda
Frig Vadisi’nin Afyonkarahisar sınırların içeresinde kalan kısmında yer alan Emre Gölü’nün gün batımındaki eşsiz manzarası havadan drone ile görüntülendi. Afyonkarahisar Valiliği’nin hayata geçirdiği projeyle göl şimdilerde ise önümüzdeki aylarda yapılacak olan sıcak hava balonları uçuşuna hazırlanıyor.
BABAR AZERBAYCAN’A DEMİR ATTI
09 Aralık 2020, 17:19 0
BABAR AZERBAYCAN’A DEMİR ATTI
Medya dünyasının usta ismi usta gazeteci Habib Babar’ın ‘Ağlama Gülüm’isimli albümü tüm dijital platformlardaki yerini aldı.
Fotoğrafçılık cebe girdi
07 Aralık 2020, 09:58 0
Fotoğrafçılık cebe girdi
Gelişen teknolojiyle birlikte günlük hayatın vazgeçilmezi haline gelen ve gençlerin yüzde 75’inin uykusunda bile yanından ayırmadığı akıllı telefonlar, fotoğraf tutkusunu cebe indirdi, “mobil fotoğrafçılığı” bizlerle tanıştırdı. Fotoğraf makinesinin sahip olduğu birçok özelliğe ulaşan akıllı telefonlar sayesinde mobil fotoğrafçılık, birçok meslek için olmazsa olmaz duruma geldi. Profesyonel olarak mobil fotoğrafçılıkla ilgilenen, bu alanda ödüllere sahip olan ve bölümündeki fotoğraf derslerini yürüten İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Emre Küheylan, iyi bir mobil fotoğrafçı olunması için tüyolar paylaştı.
Kıtalar arası online resim dersi
06 Aralık 2020, 10:21 0
Kıtalar arası online resim dersi
İzmir’de sanat atölyesi kurucusu olan Resim Öğretmeni Tülay Apaydın, korona virüs nedeniyle derslerini online olarak yapmaya başladı. Amerika ve İsviçre’nin yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanından öğrenciyi resimle buluşturan Apaydın, çocukların ağırlıklı olarak evlerini ve korona virüsü çizme eğiliminde olduğunu söyledi.
AVRUPA TARİHİNDE KENTLER
05 Aralık 2020, 13:07 0
AVRUPA TARİHİNDE KENTLER
Leonardo Benevolo ve Avrupa Tarihinde Kentler