KOBİLER VE İLETİŞİM / TANITIM


Fettah GÜVENTÜRK

Fettah GÜVENTÜRK

Okunma 18 Kasım 2020, 19:44

İletişim, iletilen bilginin hem gönderici hem de alıcı tarafından anlaşıldığı ortamda bilginin bir göndericiden bir alıcıya aktarılma sürecidir. Organizmaların çeşitli yöntemlerle bilgi alışverişi yapmalarına olanak tanıyan bir süreçtir. İletişim tüm tarafların üzerinden bilgi alışverişi yapılacak ortak bir dili anlamalarına ihtiyaç duyar.

İletişim bir toplulukta veya bir grupta oldukça önemlidir ve sosyal açıdan olmazsa olmaz bir nitelik taşımaktadır. Kişi, sosyal çevrede sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmek için iletişim kurmak zorundadır. Yine iletişim hayatın vazgeçilmez bir gereğidir. Ayrıca ruhsal - bedensel ihtiyaçları gidermek için iletişim oldukça gereklidir. Toplumsal kanun ve kuralları sağlıklı bir biçimde işletebilmek için gereklidir.

   İletişim Genel  olarak ;

- Aile bireyleri arasında, Kişiler arasında, Kurumlar arasında

- Kitleler iletişimi ... olmalı üzere çok sayıda iletişim metotları vardır.

- Araçların kullanılmasına göre sözlü, sözsüz , araçlı , iletişim olmak üzere iletişim çeşidi, tarzı, metodu mevcuttur.

İletişim’ de etkinlik derecesi tarafların; yaş, kültür, inanç, meslek ve araçları kullanabilme kapasitesine göre değişir, iletişim hedefini bulur veya bulamaz.

Kobilerin en başta gelen etkinliklerinden biri Tanıma ve Tanıştırma olmalıdır. Bu … kavramın yoluda iletişimden geçer. İletişim araçları; Dün sadece telefon, fax idi ama bugün görsel yayında; iletişim çağının göstergesi Bilişim olmuştur. İnternet ile Fuar imkanları başta gelir.

En eski ve basit iletişim aracı olan kartvizit, tanıtıcı broşür, prospektüse takviye olarak bugün web siteleri gibi iletişim ve tanıtım kanalları öne çıkmıştır.

Süratle çoğalan ve kullanılmaya başlanan bu araçları yurtiçi ve yurtdışı Fuarlar takip eder. Fuarların belirli ve bilinçli metotla gezilmesi ; istifade oranını artırır.

Tüm bu iletişim ve tanıtım araçlarının etkinliği şu iki unsurla etkinleşir. Birincisi, firmaların iletişim ve pazarlama elemanı, ikincisi; Fiziki ve coğrafi açıdan geniş bir alanda tanıtım ,bu ikinci unsurun etkinliği Kobilerin bağlı olduğu oda ve dernekler ile mümkün olur. Ayrıca bu konuda yönetim ve kadroların birbiri ile yapacağı işbirliği; diğer firmalarla paylaşması fuar plan ve tanıtım kitapçıklarının iyi dağıtılması firmalar arası tanıtımı verimli kılar .

İş dünyası ve Kobi’ler de iletişimin en kritik yönü; Telefon, fax, e-mail, yolu ile gelen mesaj ve bilgilere  ilgi gösterip göstermemesi ile orantılıdır.

Maalesef günümüzde bu tarz blgilendirmelerin gerek ilgili kişiye iletilmesine gerekse ilgili kişi tarafından geri dönülmemesi şeklinde ceyran eder.

Tanıtım 'la ilgili şu dörtlü Anektodu zaman zaman hatırlayalım.

“Tanımak ve tanışmak, iletişim kurmak,paylaşmak (ticari ve hizmet) ve devamlılığı sağlayabilecek memnuniyet ve kaliteye ulaşmak” 

Fettah GÜVENTÜRK

Egekobider Onursal Başkanı

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.