VOLKAN BERBERDEN 107.YIL KUTLAMASI VE KARŞIYAKA SPOR KULÜBÜ TARİHİ

Karşıyaka Spor Kulübü köklü bir kulüp köklü bir ailedir.Karşıyaka lıların vazgeçilmesi ise Gazi Mustafa Kemal atatürk'tür. Tüm Karşıyakalıların bugün 107.Yılını kutluyor en kısa zamanda Stadına kavuşması temenni ediyorum.

VOLKAN BERBERDEN 107.YIL KUTLAMASI VE KARŞIYAKA SPOR KULÜBÜ TARİHİ
01 Kasım 2019 Cuma 13:18

Mustafa Kemal Atatürk'ün Karşıyaka ve Karşıyaka Spor Kulübü ile tarihi buluşmaları imza attı. Karşıyaka Spor Kulübü, 1 Kasım 1912 günü Karşıyaka Mumaresei Bedeniye Kulübü asıyla daha sonraki yıllarda bir Kuvai Milliye kahramanı olarak anılan Zühtü Işıl ve silah arkadaşları tarafından kuruluyor. Zaten kulübün renkleri de Türklüğün en önemli iki değerinden geliyor. Karşıyaka kırmızısını bayraktan, yeşilini ise İslam'dan alıyor. Mustafa Kemal Atatürk de kulüp yöneticilerinin Milli Mücadele'deki etkinliklerini karşılıksız bırakmamış. Örneğin İzmir`in düşman işgalinden kurtuluşundan sonraki ilk gün, yani 10 Eylül 1922'de bu şehirde bir karargâh oluşturmasını istediğinde adres olarak dönemin Karşıyaka Spor Kulübü başkanı Sadi İplikçi'nin köşkünü göstermiş. Herkes tarafından bilinen, Atatürk'ün ayaklarının altına Yunan bayrağının serilmesi ve kendisinin bunu başka bir milletin değerlerine böyle hakaret edemeyeceğini söyleyerek yerden kaldırması olayı da bu köşkte yaşanmıştır.
AY-YILDIZ'I KULLANIN
Atatürk'ün Karşıyaka'ya olan ilgisi elbette bu olaylarla sınırlı değil. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Karşıyaka Spor Kulübü'nü ilk olarak 13 Ekim 1925'te İsmet İnönü ile birlikte Yalı'daki statta ziyaret etti. Reisi Cumhur olarak bir spor kulübüne gerçekleştirdiği bu ilk ziyarette M. Kemal, şeref defterine şu notu düşmüştü: "Karşıyaka Spor Kıılübü'nde karşı karşıya bulunduğum gençlik iftihara şayandır. Bu gençlik muvacehesinde istikbalin kuvvetli saadeti ne bariz görünmektedir." 24 Haziran 1926'daki ikinci ziyaretinde ise Büyük Önder, Karşıyaka'nın İzmir Ligi'nde yabancı rakiplerinden hiç gol yemeden şampiyon olduğunu öğrenmesi üzerine kulübün ambleminde ay-yıldızın kullanılmasını istedi ve tebriklerini dile getirdi. Atatürk, şeref defterine bu kez: "Bu defaki ziyaretimde geçen aylar da masraf- ı mesai ve hizmetin kıymetli asarını gördüm. Teşekkür ve tebrik ederim" diye yazmıştı.
İLK ZİYARET KSK'YE
Aynı yıl Sakızlı Yunanlılardan maç teklifi alan KSK, bir körfez vapuru kiralayarak, taraftarlarıyla birlikte oraya gitti. Sadi İplikçi, sportif amaçlı ancak hava muhalefetinden ötürü maçsız biten bu ada ziyaretini şöyle anlatıyor: "Sakız İskelesinde papazlar bizi törenle karşıladılar. Her yer Türk bayraklarıyla donanmıştı. Çıktık sahaya... O esnada bir yağmur başladı ki, müthiş bir şey. Tufan gibi üzerimize çullandı. Yalnızca bir seremoni yaptık ve dağıldık. Maç yapmak kısmet olmadı. Gece belediye başkanı şerefimize bir ziyafet verdi. Ve bir nutuk patlattı. Rumca bilen Giritliler tercüme ettiler. Ben de KSK adına cevap verip, iki milletin dost olduğunu, mutfağı, musikisi ve sevgisi ile bir bütün olduğunu söyledim. Masalarda alkış tufanı koptu. Tek tek beni masalara çağırdılar..." Milli Mücadele döneminde ve sonrasında İzmir'e yaptığı her ziyarette Karşıyaka Spor Kulübü'nü ziyaret eden Gazi, defalarca futbol ve tenis takımlarının antrenmanlarını da izlemiş. Kulübün armasında Ay - Yıldız kullanılması emrini de bizzat kendisi vermiş. Gazi Mustafa Kemal'in genç Türkiye Cumhuriyeti`nin Cumhurbaşkanı olarak ilk ziyaret ettiği kulüp Karşıyaka Spor Kulübü'dür.
SPORCUNUN ZEKİ, ÇEVİK VE AHLAKLISINI SEVDİ
Mustafa Kemal Atatürk yine değerli araştırmacı Sancar Maruflu'nun KSK'nin 95. yıldönümü nedeni ile düzenlenen paneldeki konuşmasında Ulu Önder'in "Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim" sözünü KSK'nin ikinci ziyaretinin etkisiyle söylediğini tarihçi Afet İnan'a atıf yaparak anlatmıştır. 1937'de şöyle demiştir Ulu Önder ATATÜRK Spor yalnız beden kabiliyetinin bir üstünlüğü sayılmaz. İdrak ve ahlak da bu işe yardım eder. Zeka ve kavrayışı kısa olan kuvvetliler, zeka ve kavrayışı yerinde olan daha az kuvvetlilerle başa çıkamazlar. Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.