Korunmaya Muhtaç Roman Çocuklara Neden Yer Yok

CHP’Lİ PURÇU, KORUNMAYA MUHTAÇ ÇOCUKLARA İLİŞKİN VERİLERİ SORDU

Korunmaya Muhtaç Roman Çocuklara Neden Yer Yok
04 Ekim 2021 Pazartesi 10:35

banner1107

CHP İzmir Milletvekili Özcan PURÇU, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yanıtlaması istemiyle, uluslararası çocuk hakları sözleşmelerine göre, hükümetler tarafından özen gösterilmesi gereken hassas konulardan olan Korunmaya Muhtaç Çocuklara ilişkin, hem ülke genelindeki hem de İzmir’deki  hizmetler, kurumlar ve suça sürüklenme oranları gibi verileri sordu.

 

Türkiye’nin Korunmaya Muhtaç Çocuk Konusunda Ne Durumda Olduğunu Gösteren Ayrıştırılmış Veri Yok

 

CHP’li İzmir Milletvekili Özcan Purçu, “Eğer bu sorulara bakanlık tarafından istenen cevaplar verilirse, ayrıştırılmış veri analizi ile yeterli veri toplama yapılmayan Korunmaya Muhtaç Çocuk konusunda ne durumda olduğumuzu ve bu konuda ne kadar ilerleme kaydedildiğini ortaya koyan bir tablo çıkacak karşımıza. Bu, hassas öneme sahip konulardan biridir ve “kimsesiz” kalan bu çocukların mağduriyetlerinin kurumlarda yaşanan hak ihlalleriyle artması yerine en aza indirilmesi gerekmektedir.” dedi.

 

Bakanlığın Romanlara Yönelik Eylem Planında Korunmaya Muhtaç Roman Çocuklara Yer Yok

 

“Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Romanlara Yönelik Olarak Hazırladığı Roman Strateji Eylem Planı’nda kritik öneme sahip bu konuya değinmemiş olması, Korunmaya Muhtaç Roman Çocuklar açısından da önemlidir. Roman çocuklara dair böyle bir veri olmasa da bir çok Roman çocuğun Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı kuruluşların çatısı altında olduğunu, Roman Milletvekili olarak sürekli sahada Roman vatandaşlarımızla olduğum için ben biliyorum.” diyen CHP’li Özcan Purçu’nun, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu sorunlar şöyledir:

 

1.    Bakanlığınız bünyesindeki çocuk yuvalarında, uzmanlık ve hizmet alanlarına göre ayrı ayrı belirtilmek üzere kaç personel bulunmaktadır?

2.    Bakanlığınız bünyesindeki İzmir ilinde bulunan çocuk yuvalarında, uzmanlık ve hizmet alanlarına göre ayrı ayrı belirtilmek üzere kaç personel bulunmaktadır?

3.    Bakanlığınız bünyesindeki yetiştirme yurtlarında, uzmanlık ve hizmet alanlarına göre ayrı ayrı belirtilmek üzere kaç personel bulunmaktadır?

4.    Bakanlığınız bünyesindeki İzmir ilinde bulunan yetiştirme yurtlarında, uzmanlık ve hizmet alanlarına göre ayrı ayrı belirtilmek üzere kaç personel bulunmaktadır?

5.    0-18 yaş arasındaki Korunmaya Muhtaç Çocuklar (KMÇ)’ın bakanlığınız bünyesindeki Çocuk Esirgeme Kurumları’na geliş sebeplerinin, ebeveyn ölümü, boşanma, ekonomik sebepler olarak dağılımı sayısal olarak nedir?

6.    0-18 yaş arasındaki Korunmaya Muhtaç Çocuklar (KMÇ)’ın bakanlığınız bünyesindeki İzmir ilinde bulunan Çocuk Esirgeme Kurumları’na geliş sebeplerinin, ebeveyn ölümü, boşanma, ekonomik sebepler olarak dağılımı sayısal olarak nedir?

7.    Mart 2020 itibarıyla, bakanlığınız bünyesindeki Çocuk Esirgeme Kurumlarına kaydı yapılan kaç KMÇ olmuştur? Bu çocuklardan kaçı ailesinin ekonomik durumunun iyi olmaması nedeniyle Çocuk Esirgeme Kurumlarına yerleştirilmiştir?

8.    Mart 2020 itibarıyla, bakanlığınız bünyesindeki İzmir ilinde bulunan Çocuk Esirgeme Kurumlarına kaydı yapılan kaç KMÇ olmuştur? Bu çocuklardan kaçı ailesinin ekonomik durumunun iyi olmaması nedeniyle Çocuk Esirgeme Kurumlarına yerleştirilmiştir?

9.    Son 5 yıl içerisinde, bakanlığınız bünyesindeki Çocuk Esirgeme Kurumlarına kaydı yapılan kaç KMÇ olmuştur? Bu çocuklardan kaçı ailesinin ekonomik durumunun iyi olmaması nedeniyle Çocuk Esirgeme Kurumlarına yerleştirilmiştir?

10. Bakanlığınız bünyesindeki yetiştirme yurtlarında kalan toplam KMÇ sayısının, yüzde olarak suça sürüklenme oranı nedir?

11. Bakanlığınız bünyesindeki Çocuk Esirgeme Kurumlarında kalan kronik hasta KMÇ sayısı nedir?

12. Bakanlığınız bünyesindeki İzmir ilinde bulunan Çocuk Esirgeme Kurumlarında kalan kronik hasta KMÇ sayısı nedir?

13. Bakanlığınız bünyesindeki Çocuk Esirgeme Kurumlarında pandemi dolayısıyla alınan önlemler nelerdir?

14. Mart 2020 itibarıyla İzmir ilinde bulunan bakanlığınız bünyesindeki Çocuk Esirgeme Kurumlarında kaç KMÇ Covid-19’a yakalanmıştır? Bu çocuklardan kaçı Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetmiştir?

15. Mart 2020 itibarıyla bakanlığınız bünyesindeki Çocuk Esirgeme Kurumlarında kaç KMÇ Covid-19’a yakalanmıştır? Bu çocuklardan kaçı Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetmiştir?

16. Koruyucu Aile Hizmetleri ve Evlat Edinme Hizmeti uygulamalarında, pandemi dolayısıyla alınan önlemler nelerdir?

  1. Bakanlığınız tarafından, koruyucu aile olmak ve evlat edinmek amacıyla başvuran kişilerin mensup olduğu meslek grubu, söz konusu hizmetlerden yararlanabilmesi için bir kriter olarak değerlendirilmekte midir?

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.