İzmir Türkiye'ye örnek bir tesis kazanacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Nisan’ ayında hizmete girmesi planlanan Örnekköy Sosyal Projeler Yerleşkesi’ni ziyaret gerçekleştirdi.

İzmir Türkiye'ye örnek bir tesis kazanacak
04 Mart 2021 Perşembe 15:09

banner1107

Büyük bir heyecan içindeyiz. Bu tesis Türkiye’ye bir model sunmuş olacak. Sadece İzmir’e değil, tüm Türkiye’ye önemli bir mesaj vereceğiz. İzmir aynı zamanda çok önemli bir tesis kazanacak.

İlk hedefimiz elbette bölgede yaşan yurttaşlar. Kütüphaneden etüt salonlarına yoga atölyelerinden sinema salonuna ve konferans salonlarına kadar bir çok ünite var.”

Başkan Tunç Soyer bayanlar, çocuklar, gençler ve engelli bireyler için oluşturulmuş merkezleri tek bir yerleşkede toplayarak bir ilke imza attıklarını da sözlerine ekledi.

Yerleşke’de ANAHTAR Bayan Çalışmaları Bütüncül Hizmet Merkezi’nin iki cephesine gerçekleştirilen mural çalışmalarını da inceleyen Başkan Tunç Soyer, eser sahibi sanatçılar Zarife Arslan, Hümeyra Tepe, Bengü Şener’i tebrik etti.

Merkezin bir cephesinde Büyükşehir tarafından gerçekleştirilen Uluslararası Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karikatür Yarışması’nda üçüncülük ödülü alan Halit Kurtulmuş Aytoslu’nun eserinin grafik ögelerle desteklendiği, diğer cephesinde ise Merkez’in adı olan anahtar temasını işleyen ve yine bayanı odağına alan mural çalışması bulunuyor.

Yerleşke ziyaretinde Başkan Tunç Soyer’e İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, İZBETON Genel Müdürü Heval Savaş Kaya da eşlik yaptı.

Örnekköy Sosyal Projeler Yerleşkesi’nde neler var?

ANAHTAR Bayan Çalışmaları Bütüncül Hizmet Merkezi: Bayanlar için bir ortak yaşam ve dayanışma merkezi olan ANAHTAR; eğitimleri, destek programları sosyal ortamlarıyla yeni bir buluşma noktası olarak tasarlandı.

ANAHTAR’da bayanlar için birçok etkinlik ve hizmet aynı çatı altında toplandı. Merkezde toplumsal cinsiyet eşitliği, kadın sağlığı, medeni haklar, şiddetle mücadelede koruyucu-önleyici tedbirler ve caydırıcı cezalar, ayrımcılık, iletişim gibi konularda eğitim etkinlikleri, istihdam ve girişimcilik kursları, psiko-sosyal destek hizmetleri ve hukuki danışmanlık ile spor ve sanat etkinlikleri yapılacak.

ANAHTAR aynı zamanda bayan alanında çalışan sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarını bir araya getirerek ortak aklı harekete geçirmeyi planlıyor.

Engelli Farkındalık Merkezi: Engelli bireylerin hayatını kolaylaştırmak, sosyal yaşama katılımları konusunda onlara destek olmak ve günlük yaşamda karşılaştıkları zorlukları toplumun diğer kesimlerine de hissettirerek toplumsal duyarlılığı artırmak amacıyla kuruldu.

Merkez’de tekerlekli sandalye parkuru, üstün yetenekliler alanı, özel öğrenme güçlüğü alanı, duyu labirenti, karanlık ve aydınlık mekânlar etkinlik alanı, karanlık/aydınlık ev alanı ve ruh sağlığı alanı gibi etkinlikler alanları yer alıyor.

Engelli bireyler için düzenlenmiş, dünyada ilk ve tek modern sanat müzesi ile engelli yurttaşların sanata erişimde yaşadıkları zorlukların aşılması hedefleniyor.

Müzede İdol Sanat Evi sanatçıları tarafından çalışılan kırk dört seramik kabartma tablo ile beraber Picasso, Dali, Miro, Monet, Degas, Botero, Gauguin, Kandinski, Magritte, Matisse ve daha bir çok modern dönem sanatçısının eserleri dokunulabilir ve sesli betimlemeli olarak yer alıyor.

Meslek Fabrikası Kurs Merkezi: Mesleki eğitimler veren İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Meslek Fabrikası birimleriyle atölyelerini içeren merkezde İŞKUR, meslek odaları ve sektör temsilcileriyle bağlantı kurularak bayan istihdamı ve girişimciliği desteklenecek. Bu kapsamda tekstilden bilişime, gıdadan sağlık ve turizme kadar birçok alanda eğitim verilecek.

Masal Evi ve ÇOGEM: Çocuklar ve gençlere yönelik hizmetlerin verileceği ÇOGEM ile beraber yerleşkede yer alan Masalevi’nde 3-6 yaş arası çocuklara, ihtiyaç ve gelişim özelliklerini göz önünde bulundurarak fiziksel, bilişsel, ruhsal ve sosyal gelişimlerini destekleyici eğitimler verilecek.

Genç İzmir: Gençlerin ders çalışma alanlarını genişletecek bir mekan ve kütüphane ile yeni bir eğitim alanı oluşturuldu. Salgın sürecinin koşullarına ve eğitimin içeriğine bağlı olarak merkezde ya da online olarak verilmesini planlanan eğitimlerle gençlerin sosyalleşmelerinin yanı sıra tutunma ve güçlenmeleri planlıyor.

Misafirhane: Yerleşkede aynı zamanda EBA ve kütüphane salonu da bünyesinde barındıran 34 oda kapasiteyle sosyal hizmet binası olarak faaliyet gösterecek misafirhanesi bulunmakta.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.