İzmir'de 70 bin metrekarelik alanda adrese teslim ağaç katliamı yapılacak!

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, “Menemen’de 70 bin metrekarelik alanda yapılması planlanan ağaç katliamına” tepki gösterdi.

İzmir'de 70 bin metrekarelik alanda adrese teslim ağaç katliamı yapılacak!
15 Kasım 2021 Pazartesi 16:13

banner1114
TBMM Katip Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç

İzmir’de 70 bin metrekarelik alanda adrese teslim ağaç katliamı yapılacak”

⦁    “Devletin ve kurumlarının her kademesinde ballı maaşlarla kendilerine yer bulan Kartal İmam Hatip Lisesi mezunları, şimdi de adrese teslim ihalelerle İzmir’in ormanlarını yok etmeyi planlıyor”

⦁    “İzmir’in ormanlarını 2060 yılına kadar talan etme izni verilen şirket, Bilal Erdoğan’ın Kartal İmam Hatip’ten arkadaşı Raif İnan’dır”


CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, “Menemen’de 70 bin metrekarelik alanda yapılması planlanan ağaç katliamına” tepki gösterdi. 
      TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, CHP Menemen İlçe Başkanı Ömer Güney ile birlikte Yılmaz Rüzgar Enerji Santrali Projesini yerinde inceledi. 
       Katip Üye Av. Kılıç, incelemenin ardından yaptığı açıklamada, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 1606249 sayılı yazısıyla; İzmir İli, Menemen İlçesi, bir kısmı 3. Derece Arkeolojik Sit Alanında bulunan, Emiralem Mahallesi 1498 ve Asarlık Mahallesi 547 parsellerde; 26.01.2021 tarih ve 13967 sayılı İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararı ile uygun bulunan 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı Değişikliği ve Yol İlavesi İmar Planı ile 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı Değişikliği ve Yol İlavesi İmar Planının Bakanlık tarafından 1 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Hükümleri ve 3194 sayılı İmar Kanunu uyarınca onaylandığını bildirdi.

⦁    “Onlarca, belki de yüzlerce yılda yetişen ağaçlar rant uğruna katledilecek”

       TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, açıklamasında şu hususları belirtti:
       “Mülkiyeti ‘Devlet Ormanı’ vasfında olan, tapusu 11 milyon 200 bin metrekarelik alan içine yerleştirilen proje için 136 bin 780 metrekare kesin izin verilmiştir. Bu kesin izin verilen alan içinde trafo alanları, idare merkezleri bulunmaktadır, 70 bin metrekare alandaki ağaçların kesilmesi ve süpürme izni onaylanmıştır. Her sene binlerce hektarlık alanı orman yangınlarıyla kaybediyoruz. Küresel iklim krizi kapımızda, ancak devletin bilgisi ve ilgisi dahilinde Menemen’de bir doğa katliamı yaşanacak, rant uğruna ormanlarımız talan edilecek. Buradaki yaban hayatı, börtü böcek zarar görecek. Onlarca belki de yüzlerce yılda yetişen ağaçlarımız yok olacak. 
       Büyük uğraşlarımız sonucu 6 Ekim’de Meclis’ten oybirliği ile geçen Paris İklim Anlaşması’na rağmen bu projenin bu haliyle devam edecek olması, AKP iktidarının anlaşmayı imzalarken ne kadar samimiyetsiz olduğunu ortaya koymuştur. Anlaşılan o ki bu işler bakanlığın adına ‘İklim Değişikliği’ ifadesini eklemekle olmuyor; samimiyet ve kararlılıkla oluyor. Menemen İlçemizde yapılmak istenenle, AKP iktidarında bu samimiyet ve kararlılığın olmadığı da tescillenmiş oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde, G20 Roma Zirvesi’nde ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamanın bir bölümünde, Biden’e, ‘biliyorsun ben de çevreciyim’ dediğini belirtmişti. Ancak biz görüyoruz ki AKP’nin çevreciliği doların yeşilini görene kadarmış.”  

⦁    “Bilal Erdoğan’ın Kartal İmam Hatip’ten arkadaşı, İzmir’in ormanlarını 2060 yılına kadar talan edecek”

        CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç rüzgar enerji santrallerine karşı olmadıklarını belirterek, şunları kaydetti:
       “Rüzgar enerjisi temiz, yenilenebilir ve çevrecidir. Doğru planlama ile çok faydalı olabilir. Fosil yakıtlar dünyamızı mahvederken rüzgar, güneş gibi sonsuz ve temiz enerjiye tabi ki karşı değiliz ancak bunu yaparken de ciğerlerimiz olan ormanlarımızın katledilmesine karşıyız. Bölgede başka rüzgar alan ve ormanlık olmayan bölgeler varken, 70 bin metrekare alanda neden ağaç katliamı yapılıyor? Tabi ki bu sorunun cevabı işi yapacak olan şirket ortaya çıkınca anlaşılıyor. Söz konusu şirketle ilgili yapılan araştırma ve Ticaret Sicil kayıtlarında da görüldüğü üzere, Çapar Elektrik A.Ş 2019 yılında LTD’den A.Ş’ye dönüştürülmüştür. Şirketin kurucu ortağı olan Artıbir Anonim Şirketi ile Çapar Elektrik A.Ş’nin ortakları aynı kişilerdir. Bu isimler Raif İnan ile Mehmet Şafi İnan’dır. İzmir’in ormanlarını 2060 yılına kadar talan etme izni verilen şirketin ortaklarından Raif İnan, Bilal Erdoğan’ın Kartal İmam Hatip Lisesi’nden arkadaşıdır. Bilal Erdoğan'ın kurduğu Kartal Eğitim Vakfı yöneticisi de olan Raif İnan, daha önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş’den aldığı ihalelerle gündemi sık sık meşgul etmiş, Erdoğan ailesinin rant-talan ilişkisinden nemalanmış kişidir. Bilal Erdoğan ile aynı dönemde Kartal İmam Hatip Lisesi’nden mezun olanlar devletin ve kurumlarının her kademesinde ballı maaşlarla kendilerine yer bulurken, adrese teslim ihalelerle şimdi de İzmir’in ormanlarını yok etmeyi planlıyorlar. Bütün Türkiye’yi talan eden bu yapı İzmir’e gözünü dikmiş durumda. Ancak İzmirli hemşehrilerimizle birlikte bu talan organizasyonuna dur demek için mücadele edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.”
        CHP Menemen İlçe Başkanı Ömer Güney de bu rant düzeninin ve rant planının uygulanmasının takipçisi olacaklarını ifade ederek, bu alanlar seçilirken yüzlerce yılda oluşan ormanlar yerine uygun alanların seçilmesinin daha doğru olacağını belirtti.

 

Bu konuyla ilgili Artıbir Enerji'nin yaptığı açıklama ise şöyle: 

  • Rüzgar Enerjisine Dayalı Üretim Tesisi Kurmak Üzere Yapılan Lisans Başvurularına İlişkin Yarışma Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda, 2011 yılında yapılan yarışma neticesinde Çapar Elektrik LTD ŞTİ Yılmaz RES santrali ile 12,5 MW’lık bağlantı hattı kazanmıştır. 

  • İzmir İli, Menemen İlçesinde bulunan Yılmaz Rüzgar Enerji Santrali için 2011 yılında EPDK Üretim Lisansı alınmıştır.  

​​​​​​​

  • 2012 yılından itibaren Çapar Elektrik Üretim LTD ŞTİ tarafından projenin geliştirme süreci, projenin eski ortaklık yapısında yer alan yönetimi nezdinde başlamış 2018 yılının sonunda imar planlarının 5 türbin ve ulaşım yollarına ait imar planlarının onaylanması sürecine kadar devam etmiştir. 

​​​​​​​

  • 2018 yılının sonunda Artıbir Enerji’nin projeyi değerlendirme & satın alma kararı; yatırımı hayata geçirme düşüncesi ile 2019 yılında EPDK’nın 05/03/2019 tarih ve 11573 sayılı Daire Başkanlığı Olur’u alınmış; ilgili projenin üretim lisansı aynı şirket ismi ile ortaklık yapısı değiştirilerek Şirketimize devrolmuştur. 

​​​​​​​

  • Devralınan şirketin nevi değişikliği yine EPDK’dan alınan 14/11/2019 tarih ve 50821 sayılı Daire Başkanlığı Olur’u ile onaylanmış; şirket artık Çapar Elektrik Üretim A.Ş. olarak değiştirilmiştir. 

​​​​​​​

  • 2019 yılında proje Şirketimiz tarafından satın alındıktan sonra yapılan projeye dair iyileştirme ve detaylı mühendislik çalışmaları ile revizyon gerektiren proje ve gerekli kanuni izin süreçleri devam ettirilmiş, 2019 yılı sonunda Orman Kesin İzni alınabilmiştir. Alınan orman kesin izninde revizyon gerektirecek alanlara dair Orman Bölge Müdürlüğü’ne taahhüt verilerek 2020 yılında projenin YEKDEM’e yetişebilmesi için gerekli inşaat çalışmaları başlamıştır. 

​​​​​​​

  • 2020 yılında hem pandemi koşulları hem de bu sebeple kurumlarda yaşanan kapanma dönemleri, idari izin süreçlerinin takibinin zorluğu olmasına rağmen projenin inşaa edilmesine yönelik tüm çalışmalar gayretle yürütülmüştür ve tamamlanabilmiştir. Tüm bu koşullarda dahi, inşai çalışmalar tüm idari yönetimlere hem şifahi hem yazılı bildirimler ile projenin ilerleme durumu devam ettirilmiştir.  Yine derin bir hassasiyet ile 3. Derece arkeolojik sit alanında bulunan sahamızda, tüm kazı ve hafriyat çalışmaları ilgili Müze Müdürlüğü gözetiminde devam ettirilmiş ve tamamlanmıştır. 

​​​​​​​

  • 2020 yılında projemizin ulusal elektrik şebekesine bağlantısı için tesis edilmesi gereken enerji nakil hattının projesi onaylanmış olmasına rağmen, bizim çalışmalarımızın ardından yapılmış olan AFAD’ın Eğridere Mah.’de (Bornova, İzmir) afetzedeler için belirlediği bir bölgeye 2 direk noktasının isabet etmesi neticesinde; yine projedeki ekonomik/teknik faydamız geri plana alınarak, kimseyi mağdur etmemek amacıyla (kaldı ki projemiz Yüksek Gerilim hattı değil orta gerilim enerji nakil hattı olmasına rağmen) enerji nakil hattı projemiz revize dahi edilmiştir. Yine tüm projeler için 31/10/2020’ye yetişmenin riskli olduğu bir dönemde, yönetimimiz bu kararı ile duyarlılığını kanıtlamıştır. 

​​​​​​​​​​​​​​

  • Tüm bu iş ve işlemler 2020 Eylül ayında tamamlanmış, projenin Bakanlık kabulü 23/10/2020’de yapılmıştır, santralimiz üretime geçmiştir. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.