İş insanı Koç'tan 'Mezarlık' çıkışı: ‘kırıcılarla kırabildiğimiz kadar kırarız, kıramadığımız kadarıyla da üstüne toprak koyarak mezarlık yaparız’

İzmirli İş İnsanı ve 25’inci dönem milletvekili Murat Koç, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Bornova’da mezarlık yaptığı alanın, İzmir’in zemini en sağlam alan olduğunu savunarak, “Sağlam olmayan, alüvyonlarla dolu olan zeminlerde şehir kurarken, tamamıyla kaya olan, 10 şiddetindeki depremin dahi hiçbir şey yapamayacağı bir zemine ‘kırıcılarla kırabildiğimiz kadar kırarız, kıramadığımız kadarıyla da üstüne toprak koyarak mezarlık yaparız’ düşüncesi anlaşılabilir bir düşünce değil. Bu şehircilik adına bir cinayettir” dedi.

İş insanı Koç'tan 'Mezarlık' çıkışı: ‘kırıcılarla kırabildiğimiz kadar kırarız, kıramadığımız kadarıyla da üstüne toprak koyarak mezarlık yaparız’
04 Kasım 2021 Perşembe 09:45

banner1118

İzmirli İş insanı ve 25’inci Dönem Milliyetçi Hareket Partisi İzmir Milletvekili Murat Koç, Bornova Kayadibi Köyü ve Karaçam Köyü sınırlarında İzmir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri tarafından yapılan mezarlığa sert tepki gösterdi. Koç, “İzmir’in şehircilik olarak kullanıma açılması gereken en sağlam zemine sahip alanına mezarlık yapılıyor. Bu alan komple kaya ve taş. Kırıcılar günlerdir alanda çalışıyor bırakın zemin altına inmeyi henüz zeminin üstündeki taşları kıramıyorlar” çıkışında bulundu.  


“ŞEHİRCİLİK ADINA CİNAYETTİR” 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e çağrıda bulunan Koç, “30 Ekim’de meydana gelen depremin ardından İzmir’de kapsamlı bir çalışma yaptım. ‘Deprem değil, bina öldürür’ düsturuyla uydu kentlerin nerelerde kurulması gerektiğine yönelik İzmir’in sağlam zemine sahip bölgelerini araştırdım. Uydu kentler için birçok kez çağrıda bulunmuştum. Uzmanlar fay hatlarındaki hareketliliğe dikkat çekerken, ben buradan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer’e, Fen İşleri Müdürlüğü’nün mezarlık yaptırdığı alanın zemininden haberinin olup olmadığını sormak istiyorum. Alana zemin etüdü yapıldı mı? Nereye ne yaptıklarının farkındalar mı? 1 yıl önce deprem yaşadık ve yüzlerce insanımızı diri diri toprağa gömdük. Sağlam olmayan zeminlerde, şehircilik olmaması gereken zeminlerde, alüvyonlarla dolu olan yerlerde şehir kurarken, tamamıyla kaya olan, 10 şiddetindeki depremin dahi hiçbir şey yapamayacağı bir zemine ‘kırıcılarla kırabildiğimiz kadar kırarız, kıramadığımız kadarıyla da üstüne toprak koyarak mezarlık yaparız’ düşüncesi anlaşılabilir bir düşünce değil. Bu şehircilik adına bir cinayettir. İnsanlarımızın gelecekte sağlam binalarda yaşama hakkının gaspıdır. Bu cinayet ve gaspın önüne geçilmesi lazım. Sayın Soyer’in bu uygulamayı tekrar gözden geçirmesini istiyorum” dedi.  

ODALARA SESLENDİ: “SESSİZ KALMAYIN” 

Kentteki en sağlam arazinin yok edildiğini savunan Murat Koç, “Sağlam zemini olan bölgelerin, uydu kentlerle şehir planlamasının içine alınarak, yüzyıllar boyunca insanlarımızın güvenle yaşayacağı konutların yapılması gerekiyor. Ben buradan kımıldayan yapraktan haberdar olup, dava açıp, yürütmeyi durdurma kararı alan Türk Mimar ve Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odalarına sesleniyorum. Burada katliam oluyor. Bu katliamın önüne geçin. Burada zemini en sağlam arazi yok ediliyor. Sessiz kalmayın” diye konuştu.  

“CUMHURBAŞKANI’NA İLETİLSİN” 

İş insanı Murat Koç, “Ben buradan Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a, Çevre Şehircilik İl Müdürü Ömer Albayrak’a sesleniyorum. Bu konu Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletilmelidir. Çünkü kendileri belediyecilikten gelmektedir, şehirciliği en iyi bilenlerdendir. İzmir’imizin geleceğini ilgilendiren bu katliamın önüne geçilmelidir. Lütfen bu gidişe ‘Dur’ deyin. Depremde insanlarımızı diri diri çürük zeminli alanlardaki binalara gömdük, şimdi ise zemini kayalık, sağlam alana ölü gömmeye çalışılıyor. Buna herkes güler. İnsanlarımızın geleceğindeki en önemli yeri insanlarımızın elinden almasınlar” açıklamasında bulundu. 

Kaynak: Gündeme Bakış

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.