Dokuz Eylül Üniversitesi: 2021 yılında Yanındayız mottosu ile yeni dönem başlattı

Geçtiğimiz yıl YÖK’ün Engelsiz Üniversite Ödüllerinde üç nişan ve üç bayrak almaya hak kazanan Dokuz Eylül Üniversitesi, 2021 yılında ‘Yanındayız’ mottosu ile yeni dönem başlattı.

Dokuz Eylül Üniversitesi: 2021 yılında Yanındayız mottosu ile yeni dönem başlattı
15 Şubat 2021 Pazartesi 09:54

Engelsiz Dokuz Eylül Koordinatörlüğü tarafından yapılacak projede Öğrenci Topluluklarındaki öğrencilerin; ‘Alt Yazı Hazırlama, Ders Partnerliği, Sesli Betimleme, Kitap Seslendirme, Bilgisayar Eğitimi, Akran ve Not Tutma Desteği’ gibi temel başlıklarda engelli arkadaşlarına destek olması hedefleniyor.

Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ‘Erişilebilirlik Yılı’ ilan edilmesinden sonra, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü tarafından başlatılan çalışmalarda yeni bir noktaya gelindi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Engelsiz Üniversite Ödüllerinde üç nişan ile üç bayrak almaya hak kazanan ve kamuoyunda farkındalık oluşturacak projelere imza atan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü, 2021 yılında ‘Yanındayız’ mottosu ile yol almaya karar verdi.

Bu kapsamda ilk olarak; Engelsiz Dokuz Eylül Koordinatörlüğü ile Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı (SKS) iş birliğinde yürütülecek ve  Dokuz Eylül Üniversitesi Öğrenci Topluluklarındaki öğrencilerin ‘Alt Yazı Hazırlama, Ders Partnerliği, Sesli Betimleme, Kitap Seslendirme, Bilgisayar Eğitimi, Akran ve Not Tutma Desteği’ gibi temel başlıklarda engelli arkadaşlarına destek olacağı proje de hayata geçirildi.

Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanımız tarafından ‘Erişilebilirlik Yılı’ ilan edilmiş ve ülkemizdeki yükseköğretim kurumları da bu kapsamda çeşitli projeler yapılmıştı. Üniversite olarak bizler de yıl boyunca düzenlediğimiz etkinliklerde ve yaptığımız yatırımlarda, bu konudaki hassasiyetimizi ortaya koymuştuk. Geldiğimiz noktada 2021 yılında yeni slogan ile yolumuza devam etme kararı aldık.”

YÖK’ün ‘Engelsiz Erişim ve Engelsiz Eğitim’ temalarında gerçekleştirdiği Engelsiz Üniversite Ödüllerinde kazandıkları başarıyı hatırlatan Rektör Hotar, “Burada; gerek fizik yatırımlarımız gerekse de programlarımız, nişan ve bayrak almaya layık görüldü. Bu durum bizlere, hem moral hem de daha fazlasını yapabilmek için güç verdi.

2020’ yılında küresel salgına rağmen; engelli öğrencilerimize yönelik projelerimizi aralıksız sürdürdük. Örneğin; ‘Kitabımın Sesi Ol’ kampanyamız, çok ilgi gördü. Engelli Kamu Personel Seçme Sınavında (E-KPSS) hem adayların hem de resmi görevlilerin sınav öncesi bilgilendirilmelerine yönelik çalışmamız da taktirle karşılandı. Salgın koşullarına rağmen engelsiz üniversite olma yolundaki fiziki yatırımlarımızı sürdürdük. 2021’ yılı öğrencilerimize daha çok dokunacağımız yeni bir projeyi hayata geçirmeye karar verdik.”

Öğrenci topluluklarına görev

Engelsiz Dokuz Eylül Koordinatörlüğü ile Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı iş birliğinde bir çalışma başlattıklarını açıklayan Rektör Hotar, “Bu sene, ‘Yanındayız’ teması ile bir proje başlatıyoruz. Burada amacımız; öğrenci topluluğundaki öğrencilerimizin sorumluluk alarak, engelli arkadaşlarına destek vermelerini sağlamak olacak.

Bu sayede Alt Yazı Hazırlama, Ders Partnerliği, Sesli Betimleme, Kitap Seslendirme, Bilgisayar Eğitimi, Akran ve Not Tutma Desteği gibi konu başlıklarını öğrencilerimizle birlikte yürüteceğiz. Üniversite Üst Yönetimi olarak, öğrenci topluluklarımıza güveniyoruz. Yeni dönemde öğrencimiz bize gelmeyecek; biz, öğrencimize akranlarıyla birlikte gideceğiz. Onların sadece yakınında değil; her zaman yanında olacağız. Tarafımıza iletilen talep ve istekler doğrultusunda ise çalışmamızın kapsamını daha da genişleteceğiz.”

Beyaz baston verilecek

Çalışmalar kapsamında Dokuz Eylül Üniversitesi’ görme engeli bulunan öğrencilere talep etmeleri durumunda, sürekli kullandıkları ‘Beyaz Baston’ vereceklerini açıklayan Rektör Hotar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bununla ilgili hazırlıklarımız tamamlandı. Kısa zamanda bu bastonları, öğrencilerimize ulaştıracağız. Görme engelli öğrencilerimizin yaşadığı genel sıkıntıların da farkındayız. Bu yüzden yürüyüş yollarının yenilenmesinden özel ders ekipmanların teminine kadar bir dizi uygulamayı da devreye alacağız.

Engel türüne göre diğer öğrencilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak tedbirleri almayı planlıyoruz. Daha iyisini yapmak biraz zaman alacak bunun da üstesinden geleceğimize de gönülden inanıyoruz. Projede emeği geçen mensuplarımıza ve yer alacak öğrencilerimize içtenlikle teşekkür ediyoruz.”

Gönüllü öğrencileri ağırladı

DEÜ SKS’ye bağlı Öğrenci Topluluklarından gelen gönüllü öğrencileri ağırlayan Rektör Hotar, “Projemizi duyar duymaz bizlere destek vermek ve çalışmalarda yer almak amacıyla ziyaretimize gelen gönüllü öğrencilerimizin samimiyeti ve ilgisi, bizleri gerçekten mutlu etti.

Onlarla birlikte, bu özel projenin amacına ulaşmasını sağlayacak ve engelli öğrencilerimizin yanında durmaya devam edeceğiz. Gönüllülerimize teşekkür ediyoruz.”

Görüşmeden sonra Rektör Hotar, ziyaretine gelen öğrencilere tişört hediye etti.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.