Aşılamada İzmir göz dolduruyor

Türk Sağlık-Sen Başkanı Koçak, İzmir’de günde minimum 30 bin kişinin aşılandığını, talep olması halinde günlük 60 bin kişinin aşılanabileceğini aktardı. Koçak, yatak bekleyen hasta olmadığını ifade ederek, hastanelerin normal çalışma düzenine döndüğünü belirtti.

Aşılamada İzmir göz dolduruyor
03 Haziran 2021 Perşembe 15:29

banner1118

Kamu-Sen’e bağlı Türk Sağlık-Sen İzmir 1 No.lu Şube Başkanı Barış Koçak, 1 Haziran itibariyle uygulamaya konulan kontrollü açılma sürecini değerlendirdi. İzmir’de günde minimum 30 bin aşılama yapıldığını aktaran Koçak, “Kontrollü açılma sürecini olumlu karşılıyoruz. Çünkü Türkiye’de aşı sıkıntısı ortadan kalktı. Gelen aşılar ve yapılan sözleşmelerle Türkiye nüfusunun yaklaşık 3 katının üzerinde aşıya sahibiz. Aşılama hızı açısından da çok iyi bir ivme yakalamış durumdayız. İzmir’de günlük hesaplanan aşılama hızı 30 binlere ulaştı. Bu rakamı minimum olarak veriyoruz. Eğer aşılamayla ilgili bir talep yoğunluğu olursa, İzmir’de bu rakam 60 bine kadar çıkabiliyor. Yani günlük 60 bin aşı yapabilecek durumdayız. Günlük 30 bin aşılamayla aylık ortalama 1 milyon kişiyi aşılamış oluyoruz. Zaten İzmir’de yaklaşık 500 bin kişi aşılanmıştı. Kronik hastalığı olanlar, 65 yaş üstü zaten aşılı. Aşılanma, tabi ki sosyal hayattan iş hayatına kadar olumlu etkiler yaratacak. Bir daha tam kapanmalar yaşamak zorunda kalmayız diye düşünüyoruz. Virüs eğer yeni bir mutasyona uğramazsa bu aşılama hızıyla, Allah nasip ederse Eylül gibi tam nüfus aşılanmış olur” açıklamasında bulundu.

“YATAK BEKLEYEN HASTA YOK”

Başkan Koçak, İzmir’in Pandemi mücadele kapsamında 350 yeni yoğun bakım yatağı kazandığını belirterek, hastanelerde poliklinik hizmeti verilmeye başladığını aktardı. Yatak sıkıntısını olmadığının altını çizen Koçak, “ Aşılama yapıldıktan sonra da bulaşlar olabiliyor. Bunlara dair örnekler görüyoruz. Aşılanmış kişi yine virüs kapabiliyor ama kişinin hastalığı geçirme sürecine olumlu etki ediyor. Yani yoğun bakımlık olacaksanız, bunu engelliyor, hastanelik olacaksanız, evde hafif atlatmanızı sağlıyor. Yani hastalığın kişide ağır değil hafif seyretmesini sağlıyor. Vaka sayıları yüksek olabilir ama aşılamanın ardından bizim dikkat edeceğimiz rakamlar, hastaneye yatış oranları ve ölüm oranlarıdır. Şu an hastaneler normal poliklinik hizmetlerini vermeye başladı. Herhangi bir yatak sorunu, sıkıntısı yok. İzmir’de pandemi sürecinde yaklaşık 350 civarında yeni yoğun bakım yatağı açıldı. Pandemiden önce yoğun bakım yatak bekleyen hasta sayısı günlük 20 seyrindeydi. Şu an elimizdeki veriler neticesinde, İzmir’de yoğun bakım yatağı bekleyen hasta yok. İzmir bu süreçte 350 civarında yeni yoğun bakım yatağı kazandı” açıklamasında bulundu.

“CERRAH ARKADAŞIMIZIN PARMAKLARINI KESTİLER”

Pandemi ile mücadelede en ön safta yer alan sağlık çalışanlarının, hala şiddet gördüğüne ve hak ettiği ücreti alamadığına vurgu yapan Koçak, “Aşılama çalışmaları, pandemiyle mücadele iyi gidiyor fakat bir sorun var ki, o da sağlık çalışanlarının hala emeğinin karşılığını alamaması. Ek ödeme yönetmeliği çıkartıldı. Bu yönetmelik tamamen para vermeme, ödeme yapmama üzerine kurulmuş bir yönetmelik. Bakanlık hala sağlık çalışanlarını görmezden, duymazsan gelmeye devam ediyor. Hiçbir özlük hakkında, ödeme politikasında iyileştirme yok. Biz ek ödeme üzerinden bir iyileştirme değil, maaşa, taban aylığa direkt tek ödeme olacak şekilde bir iyileştirme politikası bekliyoruz. Öte yandan sağlıkta şiddet, özellikle son 1 haftadır, İzmir’de ve Türkiye’de çığrından çıkmış durumda. Hala işyerlerimizde dövülüyoruz, saldırıya uğruyoruz. En son bir cerrah arkadaşımızın parmakları kesildi, uğradığı saldırıda parmakları koptu. Bir cerrah en aşağı 10 senede yetişiyor. Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın nu konuda bir an evvel caydırıcı önlemler almasını istiyoruz, bu konuda çağrıda bulunuyoruz” dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.