Aliağa Belediyesi’nden Türkiye’nin İlk Toprak ve Tarım Atlası

Aliağa’nın kültür mirası gelecek nesillere ulaştırmak için 6 yılda Aliağa Kent Kitaplığı’na 14 eser kazandıran Aliağa Belediyesi, kitapseverleri 2021 yılında yeni yayınlarla buluşturacak. Tarih ve Kültür çalışmalarında hız kesmeyen Aliağa Belediyesi, bir yandan “Helvacı Tarihi ve Kültür” araştırmalarını devam ettirirken bir taraftan da “Aliağa Toprak ve Tarım Atlası” için çalışmalara başladı.

Aliağa Belediyesi’nden Türkiye’nin İlk Toprak ve Tarım Atlası
19 Şubat 2021 Cuma 18:54

Aliağa Kent Kitaplığı’ndan yayınlanan Aliağa Coğrafya Atlası’nın yazarları Dr. Öğr. Üyesi İlker Eroğlu ve Doç. Dr. Emre Özşahin tarafından yayın hazırlıkları başlayan “Aliağa Toprak ve Tarım Atlası”, Aliağa’da yetiştirilen tarımsal ürünleri, ürün desenini, bölgelere göre dağılışlarını, geçmişten günümüze değişimini, verim oranını ve hangi ürünlerin ön plana çıktığını okurlara sunacak.

Aliağa Belediyesi’nden Türkiye’nin İlk Toprak ve Tarım Atlası

TÜRKİYE’NİN İLK TOPRAK VE TARIM ATLASI

Aliağa Belediyesi’nden Türkiye’nin İlk Toprak ve Tarım Atlası

Çalışmaların Aliağa Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirildiğini belirten Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Coğrafya Bölümü Dr. Öğretim Üyesi İlker Eroğlu, “Aliağa Toprak ve Tarım Atlası”nın Türkiye’de ilk defa bir ilçenin toprak dağılışlarını ve analiz sonuçlarını içeren yayın olacağını söyledi.

Aliağa Belediyesi’nden Türkiye’nin İlk Toprak ve Tarım Atlası

ALİAĞA’NIN TOPRAK VE TARIM ÖZELLİKLERİ BU ATLASTA

Aliağa’nın toprak ve tarım yapısına dair bugüne kadar önemli bilgiler edindiklerini, “Daha önce ‘Aliağa Coğrafya Atlası’ kitabını hazırlarken Aliağa’nın her yerini gezdik. Gitmediğimiz yer kalmadı.

Gittiğimiz yerlerin jeolojik yapısını, jeomorfolojik özelliklerini, bitki örtüsünü ve toprak özelliklerini analiz ederek inceledik.

Şuan Aliağa’nın her bölgesine ait toprakların asit ve baz özelliği, kalitesi, horizonlaşması gibi birçok değer elimizde var. Tarım Aliağa için çok önemli bir kaynak.

Bu sebeple geleceğe dönük olarak, nüfusu hızla artan Aliağa’nın tarım arazilerinin kapasitesini bilmemiz, bu doğrultuda planlamalar yapmamız bunun için de elimizdeki potansiyeli çok iyi bilmemiz gerekiyor.

“Aliağa Toprak ve Tarım Atlası”nda bu potansiyeli ortaya koyacağız. Çalışmamızı Temmuz ayına kadar tamamlayıp okurlara sunmayı planlıyoruz.”

ÖĞRETİM ÜYESİ İLKER EROĞLU: ALİAĞA KENT KİTAPLIĞI DEV BİR KÜTÜPHANEYE DÖNÜŞÜYOR

Kültür çalışmalarına verdiği destekten ötürü Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’a teşekkür eden Eroğlu, “Aliağa Belediyesi’nin kültür yayınları tüm Türkiye’ye örnek oluyor.

Kültürel yayınlar gelecek nesiller için çok değerli bir kaynak oluyor. Sürekli yeni yayınların eklendiği Aliağa Kent Kitaplığı dev bir kütüphaneye dönüşüyor.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.