35 Yıllık Bergama İmam hatip Tarihe Gömülüyor

İmam Hatip davasının sayılı ve önde gelen sembol liselerinden biri olan Anadolu'nun kültür merkezinde olan Bergama İmam Hatip Lisesi kapatılıyor.

35 Yıllık Bergama İmam hatip Tarihe Gömülüyor
18 Temmuz 2020 Cumartesi 19:00

Tarihi dokusu ile Bergama, çeşitli milletlere ev sahipliği yapmış, her karış toprağı tarih kokan güzide birşehir. Bergama'da yaşam M.Ö 3000'li yıllara kadar gider. 1300'lü yıllarında Osmanlı hakimiyetine gimiş ve kültürünü yaşamaya başlamış. Bergama tarihi anlatmakla bitmez, biz gelelim asıl konumuza....

Bu şehirde bir şeyler oluyor!

1975 yılında açılan Bergama İmam Hatip Lisesi;  İmam Hatip davasının sayılı ve önde gelen sembol liselerinden biridir.
Bu mektep yıllarca ne badireler atlattı, neler gördü neler! Yıkılmadı direndi.. 
Ne dava erleri, ne kalemler yetişti bu okuldan. Memleketin dört bir yanına dava erleri yetiştirmek için koşturan, Mihrablara, Kürsülere, Tıbbiyeye, Hendeseye ne milli manevî kıymet sahibi ulvi vatan evlatları yetiştirdi.. 

Bergama İmam Hatip Lisesi Kapatılyor!

Yıl 2020

Tek sınıf açmaya mahkum edilmiş, yıkılıp yeniden inşa edilen binası acaba hangi okullara verilecek de, hangi seküler gayeye feda edilerek bu kutlu mektep de tarihine gömülecek..
Sormazlar mı adama, bu mektep tek sınıfa nasıl düşürüldü,
Bu Mekteb yıkılmaya nasıl mahkum edildi, 
bu davaya çivisine kalemine varana kadar İmam hatip davası deyu teberru ile bu binaların, bu arazilerin bu dava için hayru say eyleyenlerin cari sadakaları bitirilirse kim verir bunun hesabını?

Kimdir bunun sorumluları?
Kim sorar bunun hesabını?

Ah ki ah!
Zaten değil mi ki bu kutlu davanın malesef en büyük müşkülü vehen hastalığı, bu minvalde İmam hatip davasının da üç temel sıkıntısı
İmam hatipten geçinenler,
İmam hatipli geçinenler,
Ve İmam hatipten şöyle bir geçenler.
Emir uhdesine tevdi edilmiş olanlara tebliğen Allah rızası için şu mektebi Bergama erkek İmam hatip lisesini kurtarın layık değil midir kendisi için yeni binalara geçmesi, erkek imam hatipi inşa edilen binasına layık görmemenin sebebi nedir? Bu zihniyet bu devirde ne Mana ifade eder?

Ve İmam hatipleri hassaten mezkur üç sınıftan halas ile hayat bulmasına vesile olunuz..
Cenabı Allah zeval vermesin, Devletimiz İmam hatip davası için her nevi hizmet ve imkanı takdim ederken,
Bazı yerlerde bundan nasıl geçinildiğinin farkına varılamıyor..
Öğretimden daha fazla eğitimin öneminin daha bir fark edildiği şu yüzyılda milli ve manevi değerlere sahip hedefinde Fatih Sultanlar, Selahaddin Eyyubiler, Ulubatlı Hasanlar, Mimar Sinanlar olmak, 
diploma avcısı değil hakikatler peşinde koşmayı meslek edinen insanı kamil olmayı gaye edinen milli manevî kıymetler sahibi talebeler yetiştirmeye devam etmek için 

Bergama Erkek İmam Hatip lise'me DOKUNMA!
Dokunulmasuna müsade etme.

Atamız Sultan Fatihin bedduasından kurtulmak adına vakıf şartlarına uygun aslı suretine getirilme konusunda gösterilen çaba ve gayretin arsası binası çivisi duası erkek imam hatip için yapılan binadan atılıp mahkum edilmesini kim ne ile açıklayabilir

Hem de Bu kutlu ve köklü okuldan yetişenleri eliyle yeni binasına layık görülmüyor..

Biz ne zaman ve nasıl köklerinden böyle ya kopar ya utanır olduk...

BERGAMA ERKEK İMAM HATİP LİSESİ TARİHÇESİ

Bergama Erkek İmam hatip Lisesi İlk olarak 1975 yılında Kozak yolu Tekke Boğazı Mevkisin de bulunan, önceden elektrik dağıtım merkezi olarak hizmet veren binada eğitim öğretime başlamıştır.

14 Yıl bu binada hizmet veren imam hatip lisesi, 1989 yılında İzmir yolu üzerinde bulunan ve şuanda yıkımı tamamlanan binasına taşınmıştı. 1995-1996 yılında kendi bünyesinde Anadolu İmam Hatip Lisesi bölümü  (24 derslik) açılmıştı. Şuan yıkılan mevcut binanın inşaatı hayırsever Hacı Ali ÇANAKÇI ve oğulları tarafından başlatılmış, kalan kısmı devlet-vatandaş işbirliği ile tamamlanmıştı.

Daha sonraki yıllarda bina'nın depreme dayanıklılığı konusu incelenmiş ve deprem kriterlerine uygun olmadığına dair rapora istinaden, 19/11/2018 tarihi itibarı ile yıkılmıştır.

Aynı arsaya ve aynı binanın yerine 24 derslik yeni bina tamamlandı.

Okul yönetimi ve veliler yeni binada "BERGAMA ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ" ve "BERGAMA ANADOLU İMAM HATİP ORTAOKULU" tabelalarının asılmasını beklerken ilçe Milli Eğitim Müdürü Nuri Kiraz müsade etmiyor. 

İlahiyat kökenli olan İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuri Kiraz İmam Hatip Lisesini kapatmaktaki niyeti nedir? Kimlere hizmet ediyor? Eski köhne bir binada İmam Hatip Lisesinin devam etmesi demek İmam Hatipin kapanması demek. Kim evladını kötü ve eski bir okula gönderir. 

Yeni okul Bergama İmam hatip Lisesininin hakkıdır.

#OkulumaDokunmaİHL

#BergamaErkekİmamHatiplisemeDOKUNMA!

#OkulumaDokunma

#BenimOkulumİmamHatip

Kınık'ta 24 derslik yeni İmam Hatip Lisesi tamamlandı İmam Hatip Ortaokul ve İmam hatip Lise kayıtları alınıyor.

Torbalı'da 24 derslik yeni İmam Hatip Lisesi tamamlandı İmam Hatip Ortaokul ve İmam hatip Lise kayıtları alınıyor.

Buca'da 24 derslik yeni İmam Hatip Lisesi tamamlandı İmam Hatip Ortaokul ve İmam hatip Lise kayıtları alınıyor.

Menderes'te 24 derslik yeni İmam Hatip Lisesi tamamlandı İmam Hatip Ortaokul ve İmam hatip Lise kayıtları alınıyor.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuri Kiraz Bergama'da "Bergama Anadolu Erkek İmam hatip Lisesi" Bergama Anadolu Erkek Orta Okulu" levhalarının asılmasına neden müsade etmiyor?

Cevap bekliyoruz.....

kaynak :www.dinihaberler.com.tr


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.