HZ. ADEM (A.S)'İN ÇOCUKLARI BİRBİRLERİYLE Mİ EVLENDİLER..!?


Mehmet Bozkurt

Mehmet Bozkurt

Okunma 19 Temmuz 2021, 16:16

♦️ HZ. ADEM (A.S)'İN ÇOCUKLARI BİRBİRLERİYLE Mİ EVLENDİLER..!? 

● Yahudi, Hıristiyan ve İslam kaynaklarında, ilk insan ve insanlığın ilk atası olarak "Adem" bilinmektedir..!
İlahi kaynakların tamamında "Adem" kelimesi geçmektedir. Kur'an-ı Kerim'de 16 yerde Hz. Adem (a.s)'in isminden söz edilmektedir. Ayrıca bütün insanlara hitap edilirken, "Beni adem" şeklinde pek çok yerde geçmektedir. Bundan dolayı Hz. Adem (a.s)'e "Ebu'l-Beşer" lakabı verilmiştir..!
Hz. Adem (a.s), Kur'an-ı Kerim'de Allah'ın "Alemlere üstün kıldığı seçkin kişiler arasından" (Al-i Imran, 3/33) sayıldığından, saf ve temiz yürekli anlamına gelen Safiyullah ünvanıyla da anılmaktadır..!
● İnsanlığın çoğalması konusunda İslam alimleri arasında farklı görüşler vardır. Gerekçeleri de farklıdır..!
Deniliyor ki, Hz. Adem (a.s) ve Hz. Havva'nın, her batından, bir erkek ve bir kız olmak üzere 20 batından, 40 çocuklarının olduğu ve bunlardan birinci batında doğan ile ikinci batında doğan karşı cinslerin birbiriyle evlendikleri belirtilmektedir. (Taberi, Tarih, c. 1, s. 145; Riyazü's-Salihin, c. 1, s. 36)
Bu durum Hz. Adem (a.s)'ın şeriatine göre yasak değildi..! 
● Böyle bir görüşü doğru görmek mümkün değildir. Ensest ilişki anlamına gelir ki, bütün ilahi dinlerde bu yasaktır. Allah, ilk insan ve aynı zamanda ilk peygamber olarak Hz. Adem (a.s)'ı yaratmıştır. Ancak başka Ademler de yaratmıştır. Kur'an-ı Kerim'ın bir çok emrinde bu mesaji almak mümkündür..!
● İlk insanın yaratılışı ile ilgili olarak geçen ayetlerde kullanılan iki kelime vardır. Biri beşer, diğeri de insandır. Başka bir isimden söz edilmemektedir..!
● Konu ile ilgili olarak Nisa suresinin 1. ayeti ve Hucurat suresinin 13. ayeti vardır. Bu ayetler üzerinden yürümek durumundayız. Bu ayetleri iyi anladığımizda konuyu daha iyi anlamış oluruz..! 

"Ey insanlar!
Sizi bir tek nefisten (1) (candan, cevherden) yaratan, eşini de ondan (2) yaratan; ikisinden bir çok erkek ve kadın (meydana getirip) yayan (3) Rabbinize karşı takvalı (duyarlı) olun..."
Nisa, 4/1 

"Ey insanlar!
Şüphesiz ki, biz sizi bir erkekle bir dişi (hücre türün) den yarattık (4)...."
Hucurat, 49/13 

● Nisa suresi 1. ayetinde, "Ya Eyyühennas!" (Ey insanlar!) diye hitap edilmektedir..! Ey insanoğlu hitabında, bütün insanlar var ve başta ilk insan olan Hz. Adem (a.s) ve kıyamete kadar devam edecek olan bütün insan neslini içermektedir. 

● Kur'an-ı Kerim, ilk insan türünün yaratılışindan söz ediyor..! O ayetlerde Hz Adem (a.s)'in adı geçmez. İlk insanın yaratılışı, ilk Peygamber Hz. Adem (a.s) olduğu için, ilk insan neslinin ilk ferdinin Hz. Adem (a.s) olması doğrudur, ama yaratılıştan söz eden ayetlerde böyle bir isim tahsisi yoktur..!
● Hz. Adem (a.s) nereden yaratıldıysa Hz. Havva (a.s) da oradan yaratıldı. Ancak burada isim verilmiyor ve sizi bir Can'dan yarattık  ifadesini Hz Adem (a.s) diye algılıyorlar..! "Ve halakal minha zevceha" ifadesini de Adem'den eşini yarattı diye yorumluyorlar. Bunun doğru olmadığı kanaatindeyim..! İlk insan nereden yaratıldıysa eşi de oradan yaratıldı. Biz ona bir mitoz (Mitoz bölünme; ana hücrenin bölünerek iki yeni hücre oluşturmasına denir.) bölünme gözüyle bakabiliriz. O bölünmeden bir anda pek çok erkek ve kadın yaratıldı.
● Bizim için geçerli olan, ilk insan nesli için de geçerlidir. Biz, sizi yarattık sonra size suretler verdik, sonra Meleklere dedik ki, Adem için secdeye (saygı duyun) kapanın. Ve sonra Hz. Adem (a.s) Peygamber olarak görevlendiriliyor. 

●● Dip Not-1
● Ayette geçen "Nefs-i Vahıdeh" tamlaması "ilk can, ilk canlı, ilk cevher, ilk öz" gibi anlamlar içermektedir. İnsanın cansız halden canlı hale geçtiği ilk aşama Nefs-i Vahıdeh diye isimlendirilmekte ve yorumunu yapmakta olduğumuz ayette de olduğu gibi buna çeşitli ayetlerde değinilmektedir. İlk insan türü işte mahiyetini bilemediğimiz bu ilk cevherden veya ilk candan, ilk özden yaratılmıştır. "İnsan" anlamına gelen nefs kelimesinin, bu ilk cevherin yine insanın potansiyel olarak bütün özelliklerini içerdiğini söyleyebiliriz. Zira Genetik bilimi ve genlerle ilgili haritalar, insanda bir genetik kodlamanın olduğunu göstermektedir. 

●● Dip Not-2
● Konuyla ilgili olarak;
Nisa, 4/1
En‘am, 6/98
A‘raf, 7/189 (Bütün insanları, bir çok çift olarak yarattık.)
Zümer, 39/6 (Sizi bir candan ve eşini de aynı cevherden yarattı.)
Ayetlerde geçen benzer ifadelerde insan çiftinin eşinin de biyolojik ilk hali olan Nefs-i Vahıdeh denen ilk candan, yani aynı özden yaratıldığı beyan edilmektedir. Dolayısıyla burada bir hücre bölünmesinin veya hücre çoğaltılmasının yaşandığı söylenebilir. Elbette burada nelerin yaşandığını sadece Rabbimiz bilir; bilim insanları da Kur’an’ın verdiği bu bilgi doğrultusunda araştırmalar yapmalıdır.
● Ayette geçen "zevc" kelimesi "bir çift" "çiftten biri" “bir eş" manalarına gelmekte ve canlı bir çiftin her iki üyesini, yani kadın için eşi olan erkeği, erkek için de eşi olan kadını ifade etmekte ve adın veya erkek her iki cins için de kullanılmaktadır. Ebu Müslim el-İsfehani Ayette geçen "minha" ifadesinden maksadı cins anlamında yorumlamış ve ilgili cümleyi de "onun kendi cinsinden eşini de yarattı" şeklinde anlamlandırmıştır. İlk insan, yani erkek türü nereden yaratıldıysa, eşi de oradan yaratılmıştır; yani ilk kadın, ilk erkekten yaratılmamıştır; iki türün yaratıldığı kaynak aynıdır. 

●● Dip Not-3
● Bu cümle aşağıdaki ayetlerle birlikte okunmalıdır..!
Rum, 30/20
Fatır, 35/11
Nebe, 78/8
Bu mesaj, ilk insanların pek çok erkek ve kadından oluşan çiftler halinde yaratıldığının delilidir. Böylece her türlü ensest iddiaları geçersiz olmaktadır..! 

●● Dip Not-4
Bu Ayet;
Nisa, 4/1
Rum, 30/20
Fatır, 35/11 (Allah sizi topraktan yarattı.)
Nebe, 78/8. ayetlerle birlikte okunmalıdır ve değerlendirilmelidir..!
Mehmet Bozkurt, Eğitimci İlahiyatçı Araştırmacı Yazar

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.