Tüm dünya salgınla birlikte dijitalleşme Artık işlemlerin çoğu telefon bilgisayar ve tabletten gerçekleştirilebiliyor

Octet Express Ödeme Kuruluşu A.Ş. Strateji Bölüm Başkanı Ömer Yönder’e göre, bütün işlemleri yüzde 100 dijital olan ve şubeleri olmayan Neobankalar gelişiyor ve Türkiye’de yerini almaya hazırlanıyor.

Tüm dünya salgınla birlikte dijitalleşme Artık işlemlerin çoğu telefon bilgisayar ve tabletten gerçekleştirilebiliyor
08 Nisan 2021 Perşembe 11:55

banner1107

Nakitsiz ekonomiye geçiş tamamlandığında artık bankaların da tamamen dijital olabileceğini söyleyen Octet Express Ödeme Kuruluşu A.Ş. Strateji Bölüm Başkanı Ömer Yönder, “Günümüzde her bankanın çoğu bankacılık işleminin yapabileceği internet şubesi var.

Tüm dünya salgınla birlikte dijitalleşme Artık işlemlerin çoğu telefon bilgisayar ve tabletten gerçekleştirilebiliyor

İnternet şubelerine akıllı telefonlardan 7/24 ulaşılıyor. Geleneksel bankalar, gelişmiş internet şubelerinin olmasına rağmen, sayılarını epey azaltmış olsa da, hala yüksek maliyetli fiziksel şubelerinden vazgeçemiyorlar.

İleri yaştaki banka müşterilerinin teknolojiye uzak durmaları ve ticari bankacılık işlemlerinde, bireysel bankacılıktaki kadar henüz dijitalleşememiş olmaları.

Son zamanlarda bankalar dijital ticari bankacılık uygulamaları geliştiren ve uygulayan Fintech’leri rakip değil de işbirliği yapılması gereken iş ortakları olarak görmeye başladıklarından, bu engel de aşılacak ve ticari bankacılık ürün yelpazesinde dijitalleşme süreçlerini tamamlayacaklar.”

“Challenger (meydan okuyan) Banking” ve Neobanka’ların finans literatürüne son yıllarda giren bir kavram olduğunu ve bu bankaların bütün işlemlerinin yüzde 100 dijital ve şubeleri olmayan bankalar olduğunun altını çizen Yönder, “Birçok ülke Türkiye’yi 2000’li yıllarda çok hızlı gelişen online bankacılık ve finansal teknoloji alanında yakaladı.

İnovasyonun en çok rekabet ortamında hızlandığını bilen gelişmiş ülkelerde kemikleşmiş finans sistemine de yeni bir soluk getirilebilmesi için bankacılık sisteminde kurallar esnetildi ve bununla birlikte senelerdir yapısını koruyan bankaların iş yapış modellerini sorgulayan “Challenger Bank”lar kurulmaya başlandı.

Türkiye’de de dijital bankacılığın önünü açan yeni bir düzenlemenin olması çok önemliydi ve bu konuda geçtiğimiz günlerde sevindirici bir haber geldi.

Açıklanan Ekonomik Reform Eylem Planı takvimine göre BDDK’nın 31.12.2021 tarihinde Dijital Bankacılık lisanslamalarına başlaması ve aynı tarihte TCMB’nın dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısının oluşturmasının tamamlanması planlanıyor.

Dijital bankacılığın daha çok gelişmesi, ekonomilerin nakitten tamamen kurtulmaları ile mümkün olacaktır. McKinsey’in 2020 raporuna göre Çin’de 2010’ yılında %99 olan nakit kullanım oranı 2020’ yılında %41’e, Güney Kore’de %66’dan %34’e, Amerika’da %51’den %28’e, İngiltere’de %55’ten %23’e, Hollanda’da %52’den %14’e ve İsveç’te ise %56’dan %9’a kadar inmiş durumda.  

İsveç’te bazı bankaların artık nakit ile işlem yapmadıklarını biliyoruz ve hatta “cashless society” yani tamamen nakitsiz bir toplum olma yolundaki son adımları olarak 2023’ yılında dükkanlarda nakit kullanımı mümkün olmayacak. Nakitsiz ekonomiye geçiş tamamlandığında artık bankalar da tamamen dijital olabilir.”

Octet Express Ödeme Kuruluşu A.Ş. Strateji Bölüm Başkanı Ömer Yönder, Neobankalar’ın sunduğu bazı önemli avantajları ve dünyada en çok tanınan bazı Neobankalar’ı sıraladı:
 
Geleneksel bankalara göre daha kolay ve süratli hesap açma,

Uluslararası tahsilat ve ödemelerde maliyet tasarrufu,

Kolay hesap yönetimi, rapor alma, mutabakat işlemleri, varlık ve yatırım yönetiminde akıllı sistemlerin yapacağı zamanında ve yerinde uyarılar,

Geleneksel bankalara göre daha düşük faizli krediler

Bankaların fon fazlası olan ekonomik birimlerden, fon talebi olan ekonomik birimlere daha az maliyetle fon aktarımını yapabiliyor olması,

Ticari, özellikle KOBİ bankacılığında akıllı sistemler sayesinde halihazırda dezavantajlı durumda olan KOBİ’lerin talep ettiği fonlara daha süratli ve ucuz ulaşabilmeleri,

Yatırım aracı seçiminde, yatırım kararlarının alınması ve yönetiminde sürat, etkinlik ve bilgiye anında erişim
 
Dünyada en çok tanınan bazı Neobankalar: Chime (Amerika), Nubank (Brezilya), SoFi (Amerika), Monzo (İngiltere), Revolut (İngiltere), N26 (Almanya), SoFi (Amerika), Klarna (İsveç), Dave (Amerika) ve  Tinkoff (Rusya)
 
İngiltere’deki Neobankalar’ın Kuruluş Tarihleri ve Müşteri Sayıları
 
Kuruluş Yılı

2018

2019

Artış

Revolut   

2016

3.000.000

8.000.000

167%

N26   

2013

2.000.000

3.500.000

75%

Monzo  

2015

2.000.000

3.000.000

50%

Monese   

2013

700.000

1.400.000

100%

Yolt   

2017

500.000

900.000

80%

Tandem

2015

500.000

500.000

0%

Pockit

2014

400.000

500.000

25%

Starling

2014

400.000

800.000

100%

Tide

2015

56.000

85.000

58%

“Araştırmalara göre İngiltere’de bireylerin %34’ü sadece bir banka, %35’i iki banka ve %18’i ise üç banka kullanıyor. Birden fazla banka kullanan bireylerin kullandıkları bankaların arasına Neobankalar’ı eklemeleri çok olası.

Neobankalar zaman içinde bireyler arasında güvenin ve bilinirliliğin yaygınlaşmasıyla, geleneksel bankaları müşterilerini kendilerine çekebilecekler.

Neobankalar’la ilgili yasalar, düzenlemeler, nakitsiz ekonomi altyapıları ve belki de en önemlisi, bankacılık kültürleri ülkeden ülkeye farklılıklar göstermekte.

Burada dikkat çekici bir konu, gelişmekte olan ülkelerin bazılarında görülen teknolojik uygulamaların dijital finansal gelecek için ne kadar umut verici olduğudur.

Hindistan’daki dijital kimlik belirleyici Aadhar ve Kenya’daki dijital nakit m-pesa uygulamaları bu uygulamalara örnektir. Hızlı yasal düzenlenmeler sayesinde oyuna erken başlama şansı bulan Neobanka’ların ilerlemeleri göz önünde bulundurulduğunda Türkiye’de yasal düzenlemenin hızla tamamlanması sonucu tecrübemiz ve yaratıcılığımız ile finansal teknolojiler konusunda tekrar sektörün önde gelen ülkelerinden biri olacağımıza inancım tam.

Neobankalar’ın Türkiye’de de açılmaları ile eski günlerdeki ivmeyi umarım sadece bireysel bankacılıkta değil, ticari bankacılık alanında da yakalarız. Octet ülkemizde, ticari bankacılık alanındaki uygulamaları ile Neobankalar’a örnek oluşturacak ürün ve hizmetler sunmaktadır.” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.