Startup’lar bol çarpanlı çıkış vizyonuyla kuruluyorlar

Dünyanın En Yaygın Melek Yatırımcı Ağı Keiretsu Forum Türkiye Genel Müdürü Duygu Eren, salgınla birlikte startupların daha da hızlandığını belirterek, “KOBİ’ler genellikle aile bütçesine katkı sağlamak için kurulurken startup’lar bol çarpanlı çıkış vizyonuyla kuruluyorlar. Teknoloji startup’larında aileden sermaye yaklaşımı görülmüyor.”

Startup’lar bol çarpanlı çıkış vizyonuyla kuruluyorlar
02 Mart 2021 Salı 16:22

Türkiye’de aile üyelerinin kurdukları KOBİ’lerin sayıca çok olduğunu ama aynı oranda teknoloji girişimciliğinde bunun görülmediğini belirten Keiretsu Forum Türkiye Genel Müdürü Duygu Eren, “KOBİ’ler genellikle aile bütçesine katkı sağlamak için kurulurken startup’lar bol çarpanlı çıkış vizyonuyla kuruluyorlar.

Startup’lar bol çarpanlı çıkış vizyonuyla kuruluyorlar

Bu yüzden temettü odaklı olmuyor. Bu noktada aile üyeleri tarafından teknoloji girişimciliğinin KOBİ’lere göre daha az kurulduğunu gözlemliyoruz.

Startup’lar bol çarpanlı çıkış vizyonuyla kuruluyorlar

Hızlı büyüme potansiyeli olmayan girişimler yatırım alamayacağı için kurucuların aile bağları öncelikli bakılan bir alan olarak dikkat çekmiyor.”

Keiretsu Forum Türkiye’nin bir girişimi yatırım süreçlerine dahil edebilmesi için iki asgari kriteri bulunduğunu, “Şirketin tüzel kişiliğinin resmi olarak kurulmuş olması ve girişimin müşteri edinmiş olması veya hali hazırda fatura kesiyor olması gerekiyor.

Bu kriterleri karşılayan her girişim potansiyel yatırım yapılacak şirketler arasında yer alıyorlar. Türkiye’de girişimin aile tarafından kurulmasının tek avantajı başlangıçta sermaye anlamında katkı sağlaması.

Aile üyelerinin özel ilişkilerini iş ilişkileriyle bir arada yönetememesi de girişime negatif yansıyabiliyor. Performans farklılıkları aile üyeleri tarafından yönetilmeleri yüzünden değil, girişimin yer aldığı dikeyin dinamikleri ve girişimin ürün pazar uyumunun gerçekleşip gerçekleşmediği ile daha çok ilgili oluyor.” şeklinde görüşlerini belirtti.

Keiretsu Forum Türkiye: Keiretsu Forum, 4 kıtada 53 şubesi ve 3.500’ün üzerinde lisanslı melek yatırımcı üyesi ile dünyanın en büyük melek yatırımcı ağıdır. Teknoloji, tüketim malları, internet, sağlık, enerji, gayrimenkul vb. yüksek büyüme gösteren çeşitli sektörlerdeki 1500' girişimci şirkete, $950 milyon üzerinde melek yatırım gerçekleştirilmesine aracılık etmiştir.

Türkiye’de 100’den fazla melek yatırımcısı ve 55 girişime 75 milyon TL’den fazla gerçekleştirdiği yatırım ile Türkiye’nin en büyük ve en güçlü melek yatırımcı ağı olmayı başarmıştır.

Keiretsu Forum, iş dünyasının önde gelen isimlerinden, özel sermaye yatırımcılarından, risk sermayedarlarından ve kolektif/kurumsal yatırımcılardan oluşan dünyanın lider yatırımcı topluluğudur.

Keiretsu Forum kaliteli bir girişim yaratmak için gerekli olan sermaye, yetenek, teknoloji ve kaynaklara erişimi kolaylaştırmak için girişim sermayedarları, üniversiteler ve diğer partner kuruluşlar ile iş birliği içerisinde çalışır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.