AK Parti'den itiraz açıklaması

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, "Şaibeler kalksın derdindeyiz. Amacımız organize usulsüzlüğü yapanları, yaptıranları ve tüm bağlantılarını belirlemek ve seçim hukuku kapsamında gerekli itiraz yollarını denemek ve kullanmak ama bir yandan da ceza hukuku açısından sorumlularla ilgili suç duyurusunda bulunmak ve sorumluların hak ettiği cezayı almasını sağlamaktır." dedi.

AK Parti'den itiraz açıklaması
08 Nisan 2019 Pazartesi 20:32

AK Parti İl Başkanlığında basın toplantısı düzenleyen Yavuz,  rakiplerinde sadece kendi tezlerini desteklemek amacıyla bir parça olanı, biteni  hafife alan ve şüphe uyandırmaya dönük bir takım hamleler gördüklerini ancak  ileri sürdükleri rakamları ve belgeleri tamamen çürüten veya ona karşı çıkan bir  bakış açısı ya da karşı görüşün beyan edilmediğini söyledi.

Sundukları belge ve bilgilere karşı çıkılmamakla birlikte kamuoyunun  kafasının karıştırıldığını anlatan Yavuz, "Bu bilerek ve istenerek yapılıyor.   Bugün yapılan açıklamaları irdeledim. Mesela CHP yetkilileri önce açıklamalar  yaptılar. Bu açıklamalara baktım, Kemal Kılıçdaroğlu'nun sadece çok isabetli bir  ifadesine rastladım. O da şu, 'Olay bir demokrasi olayıdır' diyor. İşte bu doğru  ama biz de bunun için mücadele veriyoruz. Demokrasimiz şaibe altında kalmasın,  arındıralım onu, gölgeden uzaklaştıralım, şüpheden arı hale getirelim ve kimsenin  kafasında soru işareti kalmasın. Eğer mesele Sayın Kılıçdaroğlu'nun dediği gibi  demokrasi meselesi ise kendilerinin de yardımcı olması gerekir." diye konuştu.

Yavuz, Kılıçdaroğlu'nun "Oylar sayılmasın diye itirazda bulunmadık."  dediğini hatırlatarak, şöyle devam etti:

"CHP İl Başkanlığı tarafından ilçe seçim kurulu kararlarına karşı il  seçime gidildi ve İl Seçim Kurulu da bugüne kadar Türkiye siyasi hayatında  görülmemiş bir kararın altına imza attı. Tedbir kararı. Bugüne kadar seçim  kurulları bir tedbir kararı vermemiş ama ilk kez CHP müracaatı üzerine İstanbul  İl Seçim Kurulu tedbir kararı vermiştir sayımla ilgili. Çok acele toplanarak da  bu kararın verilmiş olması, çok hızlı bir şekilde ve bugüne kadar olmayan şekilde  verilmiş olası gerçekten manidardır. Bu konuyu salt Sayın Kılıçdaroğlu'nun sayıma  itiraz etmiyoruz sözüne karşılık cevap olsun diye vermeye çalıştım."

CHP genel başkan yardımcıları ile il başkanının bazı oranlar verdiğini  anlatan Yavuz, söz konusu oranların doğru olmadığını söyledi.

Yavuz, CHP'li yetkililerin sandıkların yüzde 92'sinin açıldığını  söylediğini belirterek, bunun da kesinlikte doğru olmadığını ifade etti.

Gündeme 3 bakanın istifası ile ilgili bir meselenin getirildiğini  vurgulayan Yavuz, "Demokrasinin üstünde bir şaibe oluşmasın derdindeyiz. Siyasi  şov ve çıkışların ötesinde çok teknik ve hukuki yorumlarda bulunuyoruz. 3 bakanın  istifa etmesi ile bu seçimin ne alakası var. 3 bakanın istifa şartı 16 Nisan 2017  referandumuyla ortadan kalktı." dedi.

Bunun neden durup dururken gündeme getirildiğini soran Yavuz, "Bir  şeyleri saklamak için mi diye sorasım geliyor. Bir şeyin üstüne gitmeyelim,  hedefi şaşırtalım, başka yere kaysın odağımız diye mi yapılıyor merak ediyorum."  ifadelerini kullandı.

"Hukukun dışına çıkan hiçbir hamlenin sahibi olmadık"

Yavuz, kamuoyunu doğru bilgilendirmeye devam etmeye ve rakamlar ne ise  onu aktarmaya devam ettiklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Biz hukukun dışına çıkan hiçbir hamlenin sahibi olmadık, hiçbir adımı  da atmadık, atmayız da. Ne olacaksa hukuki zemin içinde olacak ve o ölçüler  içinde olacak ama Anayasanın 138. maddesi, 'mahkemelere ve hakimlere emir ve  talimat verilmeyeceğini, genelge gönderilmeyeceğini, tavsiye ve telkinde  bulunamayacağını' ifade ediyor. CHP yetkililerinin kaç gündür YSK'ya dönük parmak  sallar gibi bir tarzla baskı yapması, tehditvari yaklaşımlar sergilemesi acaba bu  Anayasanın 138. maddesine göre nerede duruyor. Ne yaparlarsa yapsınlar, biz asla  hukukun dışına çıkmayacağız, yasal yolları denemek hakkımız ve sonuna kadar bu  hakkı deneyeceğiz, bu yollara tevessül edeceğiz."

Ali İhsan Yavuz konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bizim yaptığımız şu, dedikleri gibi sandıktan çıkanı kabul etmemek  değil. Bizim yaptığımız bilakis sandığa ne girmiş ise girdiği şekilde onun  çıkması ve kayıtlara da tam o iradeye göre kaydedilmesidir. Bizim başka bir  muradımız yok. Yine bizim yaptığımız, insanları yanıltmak değil, her şey tam  olarak ortaya çıksın diye belgeleri, bilgileri derliyoruz, toparlıyoruz  ve açık,  aleni bir şekilde kamuoyu ile paylaşıyoruz. Kamuoyu her şeyi bilsin diye.

Bizim yaptığımız, demokrasinin üzerine gölge düşmesin, sorumlular  tespit edilsin ve gerçek net bir şekilde ortaya çıksın. Şaibeler kalksın  derdindeyiz. Amacımız, organize usulsüzlüğü yapanları yaptıranları ve tüm  bağlantılarını belirlemek ve seçim hukuku kapsamında gerekli itiraz yollarını  denemek ve kullanmak ama bir yandan da ceza hukuku açısından sorumlularla ilgili  suç duyurusunda bulunmak ve  sorumluların hak ettiği cezayı almasını  sağlamaktır."

'11  bin 186 kişinin ikamet kaydının Büyükçekmece'ye getirildiğini tespit ettik'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, "11  bin 186 kişinin ikamet kaydının Büyükçekmece'ye getirildiğini tespit etmiş  bulunmaktayız. Şimdi soruyorum, bir kişinin başkalarından yardım almadan bütün  bunları yapması mümkün mü? Bu işte bir şey demeyelim de ne diyelim, bu işin  peşine düşmeyelim de ne yapalım, biz bunları ortaya çıkarmak için gece gündüz  çalışmayalım da ne yapalım?" dedi.

Sayımlara dair bilgi veren Yavuz, "Maddi hata düzeltmelerinin yüzde  80'i aleyhimize cereyan ediyor. Bu nasıl oluyor? Yüzde 80'i bizim aleyhimize,  yüzde 20 kadarı CHP aleyhine. Yüzde 80 nerede, yüzde 20 nerede. Bakın 5 tane oy  bizden gitmişse 1 tane oy da CHP'den gitmiş gibi görünüyor. Onun için zaten fark  azalıyor. 29 binlerden 15 binlere şu an itibarıyla 14 binlere inmiş görünüyor.  CHP yetkilileri nasıl bir algı oluşturmaya çalışıyor? 'Sizden de var, bizden de  var.' Rakamları koy ortaya biz koyduk. Bu AK Parti'nin derdi değildir,  olmamalıdır. Kılıçdaroğlu ve CHP yetkililerinin bu konudaki yanılgıları ve  düştükleri hata şudur, bu sanki sadece AK Parti'nin derdidir gibi bakıyorlar.  Biz, seçimi alalım da nasıl alırsak alalım. Her yol mubahtır anlayışını  besliyorlar." diye konuştu.

Yavuz, seçimdeki usulsüzlüklerin üstüne gidilmesi gerektiğine vurgu  yaparak, bütün partilerle beraber hareket ederek, bunların temizlenmesi  gerektiğini söyledi.

Maddi hata düzeltimlerine de değinen Yavuz, şöyle devam etti:

"Boş verin, üstüne gitmeyin.' diyorlar. 'Bırakın da bu işin peşini,  mazbatamızı alalım.' diyorlar. Yangından mal kaçırırcasına davranıyorlar. Bunu  bizden kimse beklemesin. Bizim bize emanet edilen her oya sonuna kadar sahip  çıkmak görevimizdir. Hatta bu bizim için vecibedir. Görevdir. Yaptığımız da bu.  Dün paylaştıklarımız vardı. Birtakım istatistikleri paylaşmak istiyorum. En  sonunda da  neden 'Organize usulsüzlük' dediğimizi aktaracağız. 3 konuda  çalışmamız oldu. Maddi hataların düzeltimi, geçersiz oyların sayımı ve tüm  oyların sayımı. Sadece geçersiz oyların sayımından AK Parti lehine kaydedilen oy  sayısı 5 bin 69'dur. Daha da artacak bu. An itibarıyla yüzde 88,5'i sayıldı. 5  bin 69 oy bizim aleyhimize kaydedilmiş gibi görünüyor. Bunlar sadece geçersiz  oyların sayımıyla ilgilidir. Zaten CHP yetkilileri aday da başta olmak üzere hep  manipülasyon ve algı derdine düştükleri nokta tam bu noktadır. Tüm oyların 5,9'u  sayılmıştır. CHP yetkilileri bugün iki rakam telaffuz ettiler. Birisi yüzde 93,  birisi yüzde 92. Bir CHP'li yetkili geçersiz oyların sayımı yüzde 92 veya 93  demişse ben çıkıp özür dileyeceğim. Oyların sayımı demişti. Kaldı ki orada da  yüzde 93 sayım yok. Orada da yüzde 88 sayım var. Ama oyların sayımı dediğimizde  tablo budur. Bu bize ne gösteriyor? Şu anda tüm oyların sayımı anlamında sadece  yüzde 5,9'u. Yuvarlak şekilde yüzde 6'sı sayılmıştır. Yazık değil mi?"

Yavuz, sadece yüzde 6'lık bir kısmın sayıldığını yineleyerek, bütün  oyların sayılmasını istediklerini kaydetti.

Kurulan ekrandan kime ne kadar oy yazıldığını gösteren Yavuz, "1  Nisan'da 29 bin olan, 2 Nisan'da 24 bine, 3 Nisan'da 21 bine iniyor ve böyle  devam ediyor, 19 bin, 18 bin, 17 bin, 15 bin ve bugün 14 binleri görüyorsa ki  gördü, demek ki ortada bir yolsuzluk var, bir oy yolsuzluğu var, suistimal var,  usulsüzlük var. Bu kesin var da biz bunun bir tarafına organizeli diyoruz. Bu  usulsüzlük kesin var. Başka türlü bu olmaz. Dün anlatmaya çalıştım. Siyasi hayatı  süresince bu işleri içinde oldum. Bir ilde birkaç taneyi geçen kaydırmaları ya da  sehven yazılmış rakamlar görmedim. Ama burada yüzlercesi var. Binlerce problemli  iş ve işlem var. Bunların hepsinin üst üste gelmesi mümkün mü? Değil. Gelmiş. O  zaman gelmişse biz bilgilerimize dayanarak söylüyorum, daha biz bütün belgeyi ve  bilgiyi tam çıkartmadık. Ama var olan sizinle paylaştıklarımız organizeli bir suç  işlendiğini ve organizeli bir usulsüzlük yapıldığını bize çok net gösteriyor.  Nereden nereye indi. Daha oyların yüzde 6'sı sayılmışken. Neden organizeli  usulsüzlük neden diyoruz. Dün bir örnek vermiştik Büyükçekmece'den. Biraz daha  netleştirelim isterseniz Büyükçekmece'yi." ifadelerini kullandı.

Konuşmasının devamında Büyükçekmece'deki usulsüzlük iddialarına  ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yavuz, şunları söyledi:

"Büyükçekmece Belediyesinde çalışan bir işçi, nüfus müdürlüğünde  görevlendirilmiş. Geçici görevlendirmeyle. 28 Mart 2017'de. Bu kişinin görevi  nüfus kayıt örneği, yerleşim belgesi ve çok dilli belgeleri tanzim ederek  vatandaşa vermek ve ilçe nüfus müdürlüğü tarafından verilen diğer işleri yapmak.  Bu kişi ne yapıyor? Bu kişi sahte belge düzenliyor. Birtakım işlemler yapıyor. Bu  353 kişi Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunan kişilerin adedini  gösteriyor. Mesele bu kadar küçük değil. Bu kişi, 28 Mart 2017'de giriyor, 18  Ocak 2019'a kadar çalışıyor. 17 Ocak'a kadar bütün iş bitiyor zaten. Listelerin  düzeltilmesi hadisesi 17 Ocak'a kadar devam ediyor. 18 Ocak'ta bu fark ediliyor.  Bu alınıyor. Bu kişi 7 bin 486 kişinin kaydından şüphe oluşturacak şekilde,  bunların hepsi şüpheli, hepsi sahte belgelere dayalı. Bu sayı sadece 7 bin 486  kişi. Mesele bundan da ibaret değil. Meselenin içerisinde başkaları da var. Bu  belediyedeki ayak. Bu belediyedeki kişi eliyle yapılanlar. Direkt yapılanlar.  Bunun başka uçları var. Çok organizeli şekilde çalışmışlar. 7 bin 282 kişi ya  İstanbul'un ya da Büyükçekmece'nin dışından.Farkında mısınız? Meselenin  ayrıntısına indiğimizde insanın tüyleri diken diken oluyor. 100 adres değişikliği  formunda kişilerin imzası olmadığı anlaşılıyor. Bu ortaya çıkıyor. Nerelere ve  nasıl yapıyor bunu? Bu kişi 104 boş arsaya kişi kaydediyor. 36 inşaat, 35 sahte  adres... Yok öyle bir adres. 269 ikamet etmeyen, 31 beyanda bulunmayan, 129 boş  daire, 5 konut olmayan... 3 tane tır garajını adres olarak gösteriyor. İki tane  anaokulunu adres olarak gösteriyor."

Yavuz, seçmen kaydedildiği iddia edilen yerlerin fotoğraflarını  göstererek, buralara kayıtlar yapıldığını anlattı.

Konut olmayan yerlerin adres olarak gösterildiğine vurgu yapan Yavuz,  "11 bin 186 kişinin ikamet kaydının Büyükçekmece'ye getirildiğini tespit etmiş  bulunmaktayız. Şimdi soruyorum. Bir kişinin başkalarından yardım almadan bütün  bunları yapması mümkün mü? Bu işte bir şey demeyelim de ne diyelim, bu işin  peşine düşmeyelim de ne yapalım, biz bunları ortaya çıkarmak için gece gündüz  çalışmayalım da ne yapalım?" dedi.

SADECE GEÇERSİZ OYLARIN SAYIMI KABUL EDİLEN İLÇELER

Yavuz'un açıklamalarından satır başları şöyle;

Şu ana gelinceye kadar bizim belgelerimize ilişkin bir itiraz gelmiş değildir. Sadece kendi tezlerini desteklemek için hafife alan hamleler gördük. Bizim belgeleri çürüten bir bakış açısı görmedik. Kamuoyunun kafası sanki bilerek karıştırılıyor gibi geliyor bana.

CHP yetkilileri ve Sayın Akşener açıklamalar yaptı. Kılıçdaroğlu’nun çok isabetli bir ifadesine rastladım. "Olay bir demokrasi olayıdır" diyor. Biz de işte bunun için uğraşıyoruz. Kimsenin aklında soru işareti kalmasın. Eğer mesele  Kılıçdaroğlu’nun dediği gibiyse onların da bize yardımcı olması lazım.

Daha önce seçim kurulları tedbir kararı vermemişti.

CHP'lilerin verdiği oranlar kesinlikle doğru değil. Şu an itibariyle fark 14 binlere inmiş durumda.

Biz hukukun dışına çıkan hiçbir hamlenin sahibi olmadık,  hiçbir adımı atmadık, atmayız da. Ne olacaksa hukuki zemin içerisinde olacak. Hukuk dışına çıkan hiçbir adımı atmadık, atmayacağız. Ne yaparlarsa yapsınlar biz asla hukukun dışına çıkmayacağız, yasal yolları denemek hakkımız ve sonuna kadar da bu hakkı deneyeceğiz.

Yaptığımız sandığa ne girmişse çıkması ve kaydedilmesidir. 

Amacımız organize usulsüzlüğü yaptıranları belirlemek. Maddi hatalar yüzde 20 CHP'nin aleyhine. Maddi hata yüzde 80 bizim aleyhimize nasıl oluyor?

Bir an önce bu işi bırakın da biz mazbatamızı alalım diyorlar. Yangından mal kaçırır gibi davranıyorlar. Bunu bizden kimse beklemesin.

Biz bize emanet edilmiş her oya sona kadar sahip çıkma bizim için bir vecibedir bir vazifedir.

Sadece geçersiz oy sayımından AK Parti lehine kaydedilen oy sayısı 5069 oydur. Daha da artacaktır bu. Yüzde 88,5 itibarıyla 5069 oy bize kaydedilmiş görünüyor.

Oyların tümünün ne kadarı sayılmış? Yüzde 5.9’u… Tablo şu anda tüm oyların sayımı anlamında sadece yüzde 5.9’u sadece sayılmıştır. Yazık değil mi?

Binlerce problemli iş ve işlem var. Ortada bir oy yolsuzluğu, bir suistimal var.

Sahte seçmen kaydı iddiası

11 bin 186 kişinin ikamet kaydının Büyükçekmece'ye getirildiğini tespit etmiş bulunmaktayız.

7 bin 282 kişi ya İstanbul dışından ya da Büyükçekmece dışından. 

Aradaki oy farkı 14 binlere indi. Biz belgelerle konuşmaya devam ediyoruz. Elimde 13 ilçeye ait veri var. 

Bu adeta hukuk cinayeti. Çünkü bu sehven yapılmış bir şey  değil, bir değil, iki değil. Biz bu işin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Bu  mesele burada bitmeyecek, daha kullanabileceğimiz hukuki yollar ve yöntemler var,  bunları sonuna kadar kullanacağız. Daha YSK nezdinde ileri sürebileceğimiz  iddialarımız, gidebileceğimiz yollar var, onları kullanacağız.

Sandık başkanlarından FETÖ'den ihraç edilenlerden biri var mı? ben merak ediyorum.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.