Zirve 3 Kasım’da

Türkiye Gençlik Zirvesi, 3 Kasım’da Yıldız Teknik Üniversitesi’nde yapılacak. Sosyal Girişimcilik Ödülleri’nin verileceği zirvenin tanıtım toplantısında konuşan TGSP Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan, “Gençlerin sosyal meselelere ilgi duymasını arzu ediyoruz” dedi.

Zirve 3 Kasım’da
26 Ekim 2018 Cuma 01:06

banner977


GZT'nin medya ana sponsorluğunda Türkiye Gençlik STK'ları Platformu (TGSP) tarafından 3 Kasım'da Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Davutpaşa Kongre Merkezi'nde "Gençlik ve Sosyal Girişimcilik" temasıyla Türkiye Gençlik Zirvesi düzenlenecek. Gençlik sivil toplum kuruluşları yöneticilerini, araştırmacıları ve gençlik politika yapıcılarını bir araya getirmek amacıyla ilk kez gerçekleştirilecek zirveye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılması da bekleniyor. Zirvede, toplumsal bir problemin çözümüne katkı sağlamayı amaçlayan projelerin değerlendirildiği "Sosyal Girişimcilik Ödülleri" verilecek.

256 BAŞVURU OLDU

Türkiye Gençlik Zirvesi'nin tanıtım toplantısı, TGSP Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Terzi ve TGSP Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan'ın katılımıyla yapıldı. TGSP Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan gençlerin meselelerinin gençler tarafından konuşulması gerektiğine işaret ederek, sosyal girişimciliğe önem verdiklerinin altını çizdi. “Gençlerin sosyal meselelere ilgi duymasını arzu ediyoruz” diyen Erdoğan şunları aktardı: “Elbette gençlik döneminde iş, kariyer kaygısı ön planda olabiliyor ancak biz ülke ve sosyal meseleler konusundaki duyarlılığın bu yaşlarda oluşması gerektiğine inanıyoruz. Bu bakımdan teşvik etmek istediğimiz alanlarda bu tür yarışmalar yapmanın önemli olduğunu gördük. Ödüllere 256 başvuru geldi, çok kreatif başvurular aldık. Bunların birçoğu bireysel sosyal girişimcilik projeleriydi. Öncelikle alt komisyonlarımız bunları değerlendirdi, 256 başvuruyu 30’a indirdi.”

BİRİNCİYE 15 BİN LİRA

Üst jürinin bu 30 arasında derecelere karar verdiğini söyleyen Erdoğan, “Birinci projeye 15 bin lira, ikinci projeye 10 bin lira, üçüncüye 8 bin lira hediyemiz olacak. Mansiyon ödülümüz de 5 bin lira. Zirvemizde binin üzerinde katılımcının sosyal girişimcilik alanında daha duyarlı olmasını, bu konuda çevrelerindeki gençleri teşvik edici olmasını sağlamaya çalışacağız" şeklinde konuştu.

Her 3 gençten biri milliyetçi

Zirve kapsamın ele alınacak "Gençlik Profili Araştırması", Türkiye genelinde 8 bin gençle 37 ilde yüz yüze yöntemle gerçekleştirildi ve çıkan sonuçlarla 150 gençle derinlemesine mülakat yapıldı. Buna göre, şu sonuçlar ortaya çıktı:

* Gençlerin yüzde 31'i kendisini milliyetçi, yüzde 29'u Atatürkçü, yüzde 16'sı muhafazakar olarak tanımladı.

* Gençler mutluluk düzeylerini 5 üzerinden 2,9 puan olarak tanımlıyorlar.

* Yabancı dil bildiğini iddia edenlerin oranı yüzde 44.

* Günlük hayatta ilgi duyduğu alanlar 'ekonomi', 'bilgi ve iletişim teknolojileriyle ilgili gelişmeler' ve 'spor haberleri' şeklinde sıralanıyor.

* 15-30 yaş arasındaki gençlerin yüzde 32'sinin çalıştığı tespit edildi.

* Gençlerin yüzde 40'ı gelecekte kendi işlerini kurmak istediklerini ifade etti.

* Gençlerin yüzde 80'i sahip olduğu dini, milli ve manevi değerlerle gurur duyduğunu söyledi.

* Mutluluk için gençlere göre en önemli şartlar 'para', 'aile', 'çocuk' ve 'saygınlık'.

* Gençler, Türkiye'nin en önemli 3 sorununu 'ekonomi', 'işsizlik' ve 'terör' olarak sıraladı.

* Gençlerin en önemli 3 sorunu 'iş sahası eksikliği', 'eğitimde yaşanan sorunlar' ve 'madde bağımlılığı' olarak ifade edildi.

* Gençlerin 62'si kendisini 'orta sınıf modern gençlik', yüzde 37'si 'geleneksel gençlik' olarak tanımladı"
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.