Yabancı yatırımcının gözdesi İstanbul, Antalya ve Ankara

Türkiye’deki yabancı yatırımının yüzde 24,3’ü, İstanbul’daki yatırımların ise yüzde 39,1’i vatandaşlık hakkı için

Yabancı yatırımcının gözdesi İstanbul, Antalya ve Ankara
29 Nisan 2021 Perşembe 16:34

banner1107

EVA Gayrimenkul Değerleme analizlerine göre, 2021 ilk çeyreği itibariyle yabancıların Türkiye’de yaptıkları gayrimenkul yatırımlarının yüzde 24,3’ünü vatandaşlık edinimi oluşturdu. Geçen yılın aynı döneminde bu oran %28,4’tü. Ülke genelindeki vatandaşlık edinimi için yabancı İstanbul, Antalya ve Ankara ilk üçte yer alırken, Megakent İstanbul’daki yabancı yatırımlarında da Esenyurt, Beylikdüzü ve Başakşehir ilk üçte yer aldı.

EVA Gayrimenkul Değerleme, 2021 yılı ilk çeyrek dönemi itibariyle yabancıların vatandaşlık edinimi için Türkiye’de yaptıkları gayrimenkul yatırımlarını mercek altına aldı. 2021 yılı ilk çeyrek döneminde Türkiye’de 12 bin 192 adet gayrimenkul yatırımının yüzde 24,3’ü vatandaşlık edinimi için olduğu belirlendi. Yabancıların vatandaşlık edinimi için aldığı gayrimenkuller 2 bin 963 adet olurken, vatandaşlık için edinilen gayrimenkullerin adet bazında yüzde 80,97’si ise İstanbul’dan edinildi. Ülke bazında ilk üç İran, Afganistan ve Irak Yabancıların 2021 yılı ilk çeyrek döneminde tüm gayrimenkul çeşitleri bazında vatandaşlık edinimi için Türkiye’de yaptıkları yatırımlara göre, ülke bazında ilk sırada İran yer aldı. İran’ı, Afganistan, Irak, Çin, Yemen, Filistin, Mısır, Ürdün, Pakistan ve Sudan izledi. İstanbul ilk sırada Yabancıların, 2021 yılı ilk çeyrek dönemi itibariyle tüm gayrimenkul çeşitleri bazında vatandaşlık edinimi için gayrimenkul edinimlerinde en çok tercih ettiği il ise İstanbul oldu. İstanbul’u sırasıyla Antalya, Ankara, Yalova, Mersin, Bursa, İzmir, Samsun, Trabzon ve Muğla takip etti. İstanbul’daki yatırımların yüzde 39,1’i vatandaşlık edinimi için Megakent İstanbul’daki yabancı gayrimenkul yatırımı ise 2021 yılı ilk çeyrek dönemi itibariyle 6 bin 136 adet gerçekleşti. Bu yatırımın da, yüzde 39,1’inin vatandaşlık başvurusu için edinilen gayrimenkullerden oluştuğu belirlendi. İstanbul %39,1’lik oranı ile Türkiye ortalaması olan %24,3’ü ciddi şekilde arkada bıraktı. Yabancıların İstanbul’a olan tutkusu bir kez daha tescillendi. 2021 yılı ilk çeyrek döneminde yabancıların tüm gayrimenkul bazında vatandaşlık edinimi için İstanbul’daki yatırımlarında ise ilk sırayı İran aldı. Bu ülkeyi Irak, Afganistan, Çin, Yemen, Filistin, Mısır, Pakistan, Rusya Federasyonu ile Azerbaycan takip etti. Aynı dönemde yabancıların vatandaşlık edinimi için İstanbul’daki gayrimenkul yatırım tercihlerinde

Esenyurt, Beylikdüzü ve Başakşehir ilçeleri ilk üçte yer aldı. Bu ilçeleri de sırası ile Bağcılar, Avcılar, Büyükçekmece, Zeytinburnu, Küçükçekmece, Kağıthane ve Sarıyer izledi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.