Ezan Bayramı Haftası 1399. yılı, Ezan'ın Aslına Döndürülüşünün 71.Yılı.

Ezan Bayramı Haftası 1399. yılı, Ezan'ın Aslına Döndürülüşünün 71.Yılı.

Ezan Bayramı Haftası 1399. yılı, Ezan'ın Aslına Döndürülüşünün  71.Yılı.
16 Haziran 2021 Çarşamba 00:41

banner1114

Ezan Bayramı Haftası 1399. yılı, Ezan'ın Aslına Döndürülüşünün  71.Yılı.

Ezan Yasağının Kaldırılışının 71.Yıldönümünde Türkiye Sivil Toplum Kuruluşları Birliği, Ezan Platformu Basın Bülteni.

İnsanlığın 'Kurtuluş Çağrısı Ezan bundan 1399 yıl evvel 15 Haziran 622 yılında ilk ezan Bilali Habeşi tarafından okundu. Ezan bundan 89 yıl önce 3 Şubat 1932'de bir Kadir Gecesi'nde Ayasofya Camiinde Türkçe olarak okundu ve 18 Temmuz 1932'de yasaklandı. 18 yıl uygulanan bu yasak 16 Haziran 1950'de Ârif Nihat Asya'nın öncülüğünde Menderes ve arkadaşları tarafından kaldırıldı. bugün   Çin işgalindeki Türkistan'da da ezan yasak ve Hilâfet merkezinde ki Ayasofya'da ise 87 yıldır namaz kılınamıyordu. Ezan Kur'an yasaklayarak Millete ve Allaha savaş açanları lanetliyoruz bu yasakları kaldıranları kaldırtanları rahmetle minnetle anıyoruz.

15 Temmuz NATO/FETÖ İşgalini Ezan  Durdurdu.

Ezanın Yasağının kaldırılışın 71.yıldönümü

Ezan'ın Yasaklanışının ’ 89. Yıldönümü

Rabbimiz Bakara Süresi ﴾114﴿ Allah’ın mescidlerinde O’nun adının anılmasına engel olan ve onların harap olması için çalışandan daha zalim kim olabilir? Aslında bunların oralara ancak korka korka girmeleri gerekir. Böyleleri için dünyada rezillik var, âhirette de onlar için büyük azap vardır.  

Bakara 45. ayette; “şüphesiz ki namaz/ezân Allah'a saygısı olmayanlara münafıklara ağır gelir.”

 CHP’nin tek parti diktatörlüğü döneminin, laiklik dayatmasıyla İslamı sosyal hayattan tecrit etme politikalarının yeni bir göstergesi olan ve 18 yıl boyunca uygulanan Arapça ezan yasağının CHP Diktatörlüğü tarafından uygulanışının 89’inci yılında Ezan yasakçılarını lanetliyoruz. Millet İradesini canları pahasına savunan şehitlerimize ve dirilerimize Allahdan mağfiret rahmet ve Allah'dan şefaat diliyoruz.

Mustafa Kamal’in cumhurbaşkanlığı döneminde genelge, İsmet İnönü döneminde ise kanunla yasal zemin kazandırılan yasak, millet nezdinde hiçbir karşılık görmemiş ve ardında sadece acı ve zulüm bırakmıştı. CHP Diktatörlüğünün millet nezdinde hiçbir karşılığı olmamasına rağmen 18 Temmuz 1932- 16 Haziran 1950 arası 18 yıl boyunca dayatılan Türkçe Ezan, ilk olarak 30 Ocak 1932’de Fatih Camii’nde ve 3 Şubat 1932'de bir Kadir Gecesi'nde de Ayasofya Camiinde Türkçe olarak okunmuştu. Arapça ezan yasağı, Demokrat Parti’nin iktidara gelmesi ile Arif Nihat Asya ve 12 arkadaşının tekliflerinin kanunlaşmasıyla 16 Haziran 1950’de kaldırıldı. Aslında yasak kaldırılmadı Arapça okumak da serbest oldu... Dünyanın her yerinde okunması hasebiyle  Her gün ve her an Ezan saati ve günüdür ancak farkındalık için; Türkiye AİLE Meclisi ve EzanPlatformu olarak 15/16 Haziran 'ın olduğu haftayı EZAN BAYRAMI Haftası Yaşayan Kur'an Resûl/Nebinin sav vefatı 8Haziranı (13 Rebiulevvel)i de insanlığın kurtuluşu Kuran'da olduğu için KurtuluşKuranda Haftası ASRI ilân ediyoruz. İslam Tarihde ilk ezanı 15 Haziran 622'de Bilali Habeşi okudu.

‘DİNDE REFORM’ İSİMLİ TAHRİFATIN İLK ADIMLARI

1928 Harf Devrimi ile birr millet bir gecede cahil bırakıldı. Bugün Dünya Siyonizm Örgütlerinin  emrindeki DSÖ operasyonu ile yapılan AŞI, maske, fiziki Mesafe dayatması gibi o yıllarda da Şapka dayatması uygulanıyordu. 5 Temmuz 1517'den 3 Mart 1924'e kadar uygulanan hilafetin kaldırılması yeni yasakların habercisiydi. 1932 senesi, CHP’nin resmi genel başkanı Mustafa Kemal tarafından “dinde reform yılı” olarak ilan edilmişti. 1931 yılının Aralık ayında Dolmabahçe Sarayı’nda dokuz hâfız, ezanı Türkçeleştirilme çalışmalarına başladı. ilk Türkçe ezan, İkindi vakti 30 Ocak 1932'de Hafız Rifat Bey Fatih Camii’nde okudu.

AĞIR CEZALAR 

Toplum nezdinde hiçbir karşılığı olmayan bu uygulamaya Anadolu’nun birçok şehrinde

tepki gösterilerek ezan aslî haliyle okunmaya devam edilmişti. Müslümanlara yönelik zulüm çarklarının günden güne hızlanarak döndüğü CHP diktatörlüğü döneminde, tarihler 4 Şubat 1933’ü gösterirken müftülüklere gönderilen genelgede; ezanın mutlaka Türkçe okunması gerektiği, okumayanların kat’i ve şedid bir şekilde cezalandırılacakları bildirildi. Söz konusu bu genelge, 8 yıl boyunca Türkçe ezanın dayanağı oldu. Mustafa Kemal’in ölümü sonrasında cumhurbaşkanlığını ele geçiren Diktatör İsmet İnönü ise 1941 yılında çıkardığı kanun ile Türkçe ezan dayatmasına yasal zemin kazandırdı.

‘HAYDİ KURTULUŞA’

Ezan-ı Muhammedî’deki bütün ifadeler CHP Diktatörlüğü tarafından Türkçe’ye tercüme edilirken yalnızca bir kelimeye dokunulmamıştı. Türkçe’ye ‘kurtuluş’ olarak tercüme edilebilecek ‘felâh’ kelimesi olduğu gibi bırakılmıştı. Kemalist rejimin bu çekincesi, ezanı Türkçe olarak okumak istemeyen Müslümanlara minarelerden ‘Haydin Kurtuluşa’ dedirterek, namazın bu zulümden kurtuluş olarak anlamlanmasının önüne geçilmek

istendiği şeklinde yorumlanmıştı.18 sene boyunca süren Türkçe ezan zulmü uygulaması ile milletin yaptığı ibadette ne denildiğini anlaması için uygulandığı iddia edilmişti. Ancak hiç Türkçe bilmeyen Kürt ve Araplar’ın yoğunlukta yaşadığı ilçe ve köylerde neden Türkçe ezanın zorunlu olduğu sorusu hiçbir zaman cevap bulamadı.

EZANI EVLERİNDE ARAPÇA OKUYANA BİLE CEZA VERİLDİ!.

CHP Diktatörlüğü tarafından dayatılan Türkçe ezanın uygulama alanı yalnızca camilerle sınırlı değildi. Evlerinde namaz kılanların dahi Arapça ezan ve kamet okuması yasaklanmıştı. Bu sebeble binlerce müsüman, devlet tarafından 3 ay hapis ve 200 lira para cezası, hatta 4 kat gibi çeşitli cezalara çarptırılmıştı.

İŞGALCİLER BİLE YASAKLAMADI

Türkçe ezan dayatmasının bir garabeti de kendisini Hatay’da göstermişti. 23.6.1938’de Hatay’a giren Türkiye ordusunun ilk icraatlarından birisi İslâm diliyle okunan ezanları Türkçe’ye çevirmek oldu. Hatayl Cumhuriyetine mensub Müslümanlar, Fransız işgal ordusunun bile yasaklayamadığı ezanı Türkiye’nin yasaklamasını hiç anlayamadı. 2010 yılında TSK Ezan andıçı ile 27 Nisan ve 27 Mayıs Darbelerinin cezasız kalması hainliktir...

CHP GİTTİ KURTULUŞ/ ‘FELÂH’ GELDİ

30 Ocak 1932’de başlayan Türkçe ezan dayatması, 1950 yılının Haziran ayında Adnan Menderes önderliğindeki Demokrat Parti’nin tek başına iktidara gelmesi ile son buldu. Demokrat Partili Arif Nihat Asya ve 12 arkadaşının hazırladığı kanun ile dayatılan Türkçe ezan yasağını değil, uygulamadaki Arapça ezan yasağını kaldırdı. İlk ezanı ikindi vakti Beyoğlu Ağa Camiinde Geredeli Tahsin Hoca okudu. Böylece isteyen istediği dilde ezanı

okuyabilecekti ancak 71 yıldır Türkiye’deki Müslümanların tek tercihi, tüm İslam coğrafyasında olduğu gibi Ezan-ı Muhammedî’nin asli dili olan Arapça oldu.

15 Temmuz işgalinin başarısız olmasının en büyük sebebi EZAN ve saladır. 15 Temmuz işgalini başaramayanlar insanlığın son kalesi aile kurumunu eşcinsellik teşviki Toplumsal cinsiyet eşitliği ve istanbul sözleşmesi, CEDAW, Lanzarote, FULBRİGHT ile ifsat ederek gençliği mankurtlaştırıyorlar. Tahrim surresi 6. ayet önce “aileni koru” emrine uymalı. #ÖnceAİLEyi korumazsak Yarın ezan okuyacak ve ezan çağrısına uyacak gençlik bulamayacağız ailenin korunması bir milli güvenlik ve varoluş SAVAŞIMIZDIR  beka meselesidir İstanbul Fethinin sembolü Ayasofya ibadete açanlara Ezan/Kuran yasağını kaldıranlara dua teşekkür ederiz. 1 Temmuz 2021'de resmen çekileceğimiz İstanbul Sözleşmesinin ve CEDAW Sözleşmesi prokollerinin dayatmalarına dur denilmelidir. İnsanlığın ve âilenin geleceği için; TCE Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Toplumsal Cinsiyet Adaleti adı altında eşcinsellik teşviklerinin resmi kurumlar ve Türkiye Belediyer Birliği eliyle teşvik edilmesi  Ayasofya'ya SAPIK/Eşcinsel  imam istemek manasına gelmektedir... Hilafet paralarıyla kurulan İŞ Bankdaki CHP Hisseleri Diyanete devir edilmelidir.

EzanPlatformu:

KIBLEplatformu, AdaletPlatformu, Türkiye Sivil Toplum Kuruluşları Brliği, TürkistanBirliği, İYİLİK İnsan Hakları Derneği, Dünya Çocuk Hakları Derneği GELECEK, İNANÇ Hürriyeti Derneği,  İHLASDER, YETİMCE, İHC İnsan Hakları Cemiyeti, #KurtuluşNamazda KurtuluşKuranda Platformu

t.me/EzanPlatformu 05322467411

........
Ezan Bayramı Haftası 1399.yılı, Ezan'ın Aslına Döndürülüşünün  71.Yıl

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.