Tedarik zinciri salgınla birlikte en önemli ekonomik sorunlardan biri haline geldi

Tedarik zinciri, salgınla birlikte en önemli ekonomik sorunlardan biri haline geldi. Avusturalya merkezli ödeme kuruluşu Octet Türkiye Genel Müdürü Derya Ekemen Fidan, “Ekonomik sıkıntıların oluştuğu durumlarda, işletmelerin aynı zamanda bir zincirin halkası olduğu unutulmadan, bu zincirleri işler halde tutmak için gerekli önlemleri almak gerekir.”

Tedarik zinciri salgınla birlikte en önemli ekonomik sorunlardan biri haline geldi
16 Mart 2021 Salı 12:43

Dünyada ve ülkemizde yapılan gözlemlere göre, kapanan şirketlerin çoğunun altında yatan nedenin kârsızlık değil, bahsedilen nakit döngüsünü yönetememek olduğunu belirten Octet Türkiye Genel Müdürü Derya Ekemen Fidan; “Nakit döngüsünü yani işletme sermayesini iyi yönetmenin temelinde yatan en önemli kural, ticari borç ve ticari alacak dengesini doğru belirlemek ve yönetmekten geçer.

Ülkemizdeki işletmelerde genel bir sorun olarak karşımıza çıkan sermaye yetersizliği ise işletme sermayesinin iyi yönetilebilmesi halinde önemli ölçüde ortadan kalkacaktır.

Aksi takdirde, tahsil edilemeyen ya da geç tahsil edilen her alacak, işletmenin ortaklarının cebinden çıkan bedeli bir başka ifade ile o işletmenin sermayesini tüketir.”

Ekemen Fidan; “Ticari alacaklarını 90 günde tahsil eden, diğer taraftan ticari borçlarını 30 günde ödeyen bir işletmenin borç alacak dengesini doğru yönettiği, gözetmek zorunda olduğu başka dengeler yoksa, pek söylenemez.

İşletmeler, ticari hayatta tek başına olmadıklarından hem alımlarında kendi tedarik zincirlerinin hem de satışlarında alıcılarının tedarik zincirinin parçası olarak ticari faaliyetlerine devam ederler.

Bu süreçte, kendi içlerinde yönettikleri borç alacak dengesi ticari paydaşları için de geçerli olduğundan işletmeler tüm dengeleri gözeterek ticari faaliyetlerini yürütmek zorundadırlar. Bu nedenle, borç alacak dengesinin yönetimini ticari paydaşların ihtiyaçları da belirler.” şeklinde görüşlerini belirtti.

Salgın ortamında ticari paydaşlara ek olarak hükümetlerin en önemli ekonomik konularından biri tedarik zincirlerini işler halde tutarak, bu sayede işsizliğin ve ekonomik daralmanın önüne geçilebileceğini ifade eden Octet Türkiye Genel Müdürü Derya Ekemen Fidan; “Her işletme bir şeyler satın alır ve bir şeyler satar. Her işletme aynı zamanda bir zincirin bir halkasıdır.

Bu halkalardan biri koparsa, tüm zincir işlevini yitirir ve kopar. Ekonomik sıkıntıların oluştuğu durumlarda bu zincirleri işler halde tutmak için gerekli önlemleri almak gerekir.

Çünkü zinciri oluşturan halkalardan biri devre dışı kaldığında birden fazla zincir kopacaktır. Bir tedarik zincirinde mallar bir yöne akarken, para da diğer yöne akmaktadır.

Malların akışı, para akışına bağlıdır. O nedenle, bu zincirlere parasal kaynakları da eklemek gerekir. Bunlar işletmelerin kendi işletme sermayeleri de olabilir, tahsilat ve ödeme arasındaki vade uyumsuzluklarını kapatmak için borçlanma kaynakları da olabilir.”

Karmaşık tedarik zincirleri artık dijital platformlar üzerinden yönetiliyor. Dünyanın önde gelen örneklerinden olan Octet Portalı, üyelik ücreti olmayan, hem de 7/24 her yerden ulaşabilen ve zahmetsizce kullanılabilen finansal kaynakların entegre edildiği bir Tedarik Zinciri yönetimi ve finansmanı platformu.

Mallar bir yöne giderken, entegre edilmiş çeşitli kaynaklardan elde edilen fonlar da garantili ve süratli bir şekilde satıcıların hesaplarına akar. Platform sayesinde tedarik zincirinin parasal akışları garanti edilebilir, zincirin sıkıntılı ekonomik ortamlarda dahi sağlıklı işlemesi güvence altına alınır.

Tahsilatlar peşin, ödemeler vadeli yapılarak işletmeler sermayelerine sermaye katabilirler. Derya Ekemen Fidan; “Şirketler ister ürün ister hizmet üretsin, üretim aşamalarında gerekli tedarik, hizmet ya da ürünün sunulabilmesi, müşteri deneyiminin ölçümlenmesi kısacası, şirket kaynaklarının en verimli şekilde kullanılabilmesi ve değişen piyasa şartlarına hızlı adapte olunabilmesi için alıcı, satıcı ve finans kuruluşunu aynı ortamda bir araya getiren fintech çözümleri artık bir zorunluluktur.”

OCTET Türkiye: Avustralyalı Ticari Finansman Şirketi Octet’in MENA (Orta Doğu ve Kuzey Afrika) iştiraki olarak faaliyet gösteriyor.

Firmalar arası çevrimiçi bir tedarik zinciri ödeme portalı sunan şirket, 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun ile BDDK’nın 26.01.2017/7222 no’lu kararı kapsamında aldığı lisansla ödeme kuruluşu olarak faaliyet gösteriyor.

Octet Türkiye ek olarak TCMB mevzuatına ve PCI-DSS standartlarına uyum sağlamaktadır ve bağımsız olarak denetlenmektedir.

Bugün Octet, Türkiye’de şirketlere çoklu banka platformunda güvenli yönetimi ve tedarik zinciri finansmanına ulaşım hizmeti veriyor.

Çözümleriyle KOBİ’ler, büyük işletmeler ve bayi ağına sahip firmaların işlerini kolaylaştıran Octet Türkiye, satıcı için nakit akışını kısaltırken alıcı için de bu süreci uzatıyor.

Octet platformunun ticaret yapan tarafları arasında yanlış anlamalara ve sahtekârlığa olanak tanımayan güvenli altyapısı, kredi sağlayan bankalar için de şeffaflık sağlıyor. Octet üyeleri de çok sayıda banka ve tahsilat aracına güvenli ve kolay şekilde erişmenin farkını yaşıyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.