Pandemi ile birlikte tüm dünyada şirketler arasında ödeme vadelerinin süresi değişti

Salgın ile birlikte tüm dünyada şirketler arasında ödeme vadeleri süresi değişti. Uzayan vadeler ve yapılamayan tahsilatlar tüm piyasaları etkiledi.

Pandemi ile birlikte tüm dünyada şirketler arasında ödeme vadelerinin süresi değişti
29 Mart 2021 Pazartesi 14:27

banner1107

Octet Türkiye Genel Müdürü Derya Ekemen Fidan, Kovid-19 ile ticaretin paraya el değmeden gerçekleşme oranı ve hızının artığını belirterek, “Birçok ürünün satış hacminde %300’ü geçen büyümeler oldu. 2025’ yılına kadar 4 trilyon dolar işlem yapılması bekleniyor.”

72’den daha çok ülkede faaliyet gösteren Avusturalya merkez ödeme kuruluşu Octet Türkiye Genel Müdürü Derya Ekemen Fidan, şu an farklı ölçeklerde 2 bin 400 şirkete hizmet verdiklerini belirterek, “Sunduğumuz tahsilat ve ödeme ürünleri ile nakit döngüsünün alıcılar için uzun, satıcılar için kısa olmasını sağlıyoruz, çözümlerimizle işletmelerin kârlılık ve verimliliğini artırıyoruz.

Sunduğumuz tüm ürünler Octet Portal’ın yetkinlikleri ile özellikle likiditenin az olduğu dönemlerde firmaların nakit ihtiyaçlarını, işletme sermayelerini esnek yönetmelerine olanak sağlıyor.”

Pandemi ile birlikte tüm dünyada şirketler arasında ödeme vadelerinin süresi değişti

KOBİ’lerin geleceği ve dijital dönüşümün KOBİ’lere etkileri

“Önümüzdeki dönemde bankacılık işlemlerin ticaretin tarafı olan alıcı ve satıcıyı bankalar ile aynı ortamda bir araya getiren fintech şirketleri üzerinden yönetileceği aşikar.

Kovid-19 ile ticaretin paraya el değmeden gerçekleşme oranı ve hızı arttı. Birçok ürünün satış hacminde %300’ü geçen büyümeler oldu. E-ticaret, Kovid-19 salgınının baş göstermesiyle birlikte yepyeni bir seviyeye ulaştı.

Bu doğrultuda, firmaların ödeme kuruluşlarına talepleri arttı. 2025 yılına kadar dünyadaki ödeme kuruluşu sayısının 4 bin 200’e ulaşması ve tüm ödeme kuruluşlarının ödeme hacminde 4 trilyon dolardan fazla işlem yapması bekleniyor.

Sektörün 2019-2025 yılları arasında yıllık bileşik büyüme oranı %28 olması, Infinicept kaynaklarına göre de belirtilen işlem hacmi karşısında dünyada 15 milyar USD işlem geliri yaratması öngörülüyor.

KOBİ’lerin sadece yüzde 51’i pozitif nakit akışına sahip

Araştırmalara göre Avrupa’da %30 seviyelerinde olan şirketler arasındaki vadeli işlemlerin payı Türkiye’de %36,8 düzeyinde. Şirketler arası ödemelerde ortalama 50-90 gün arasında değişen vade süresi, Türkiye’de normal zamanlarda 60-90 aralığında seyrediyordu.

Ülkemizde 120 gün ve üzerine çıkmış durumda. Nakit akışında ve finansmana erişimde sıkıntı yaşayan tüm firmalar için Octet ürün ve çözümleri bu sürede can simidi oldu diyebiliriz.

2019 yılının Aralık ayında yapılan bir araştırma KOBİ’lerin sadece yüzde 51’inin pozitif nakit akışına sahip olduğunu gösteriyor. Salgınla beraber bu oranın daha da azaldığı öngörülmekte.

Bu şartlarda işletmelerin, ne zaman ne kadar tahsilat yapacaklarını bilememeleri esas faaliyet alanlarına odaklanmalarını engelliyor. Alış ve satışlarında Octet Portalı’nı kullanan işletmeler için ise bu konular sorun olmuyor, portal işletmelere tahsilat kolaylığı ve güvencesi sunuyor.

2021’ yılında 4.5 Milyar TL işlem hacmine ulaşmayı hedefliyoruz

BDDK’dan kendi alanında lisans alan ilk kuruluşlardan biri olan Octet Türkiye ile KOBİ’ler de hizmet tedariklerinde ödemelerini, vadeli çek-senet olmadan daha kolay nakit akışları doğrultusunda yapabilme olanağına kavuşurken, alacaklarını ise peşin tahsil etmenin avantajlarından yararlanabiliyor.

Octet Portalı’nda, satıcı peşin tahsilat yapmanın maliyetine kendisi katlanabileceği gibi satıcı herhangi bir maliyet yüklenmeden, alıcı kullandığı taksit ya da talep ettiği erteleme kadar hizmet bedeli ödeyebiliyor.

Derya Ekemen Fidan; “Octet Türkiye olarak kredi kartı ile gerçekleşen tahsilat işlemlerinde tüm kart sistemleri ile çalışıyoruz. Diğer tahsilat ve ödeme ürünlerimizde ise şu anda 12 banka ile entegre çalışıyoruz.

Bu sayıyı 16’ya çıkartmayı hedefliyoruz. Ayrıca 2021 yılında 4.5 Milyar TL işlem hacmine ulaşmayı hedefliyoruz.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.