Memur ve emeklilerin maaşlarına enflasyon farkından sonra %50 zam yapılmalıdır!

BASK İzmir İl Başkanı Adnan SARISAYIN Aralık ayı enflasyon oranının açıklanması nedeniyle yaptığı basın açıklamasında memur ve emeklilerinin aylıklarına 2021 yılı enflasyon kayıpları hariç % 50 artış yapılması gerektiğini söyledi.

Memur ve emeklilerin maaşlarına enflasyon farkından sonra %50 zam yapılmalıdır!
04 Ocak 2022 Salı 12:10

banner1114


BASK İzmir İl Başkanı Adnan SARISAYIN Aralık ayı enflasyon oranının açıklanması nedeniyle yaptığı basın açıklamasında memur ve emeklilerinin aylıklarına 2021 yılı enflasyon kayıpları hariç % 50 artış yapılması gerektiğini söyledi.
SARISAYIN, basın açıklamasında şu hususlara yer verdi:
“Son iki aydan beri piyasa üzerindeki kontrol kaybedilmiştir. Kontrolsüz fiyat hareketleri dar gelirli ve ücretliler ile emeklilerin hayatlarını çekilmez hale getirmiştir. Memur ve emeklileri gelirlerinin sabit oluşu nedeni ile çaresiz durumdadır.
Döviz fiyatlarındaki ani yükseliş ve üçte bir oranındaki düşüşün kimleri zengin ettiği, kimin cebinden kimin cebine transfer edildiği bir yana yeni yıla girerken yapılan zamlar pandemi döneminde bile karşılaşmadığımız ölçüde  memur ve emeklilerin cebine ateş düşürmüş, hayatlarını allak bullak etmiştir.
Memur ve emeklilerinin maaş ve aylıklarına yapılacak artışları düşürmek ve istatistik verilerine yansımasını önlemek için yılın ilk gününe kaydırılan zamlar 2022 yılını daha başlarken cehenneme çevirmiştir.
Ayın ilk günlerinde ürünlere zam yapıp ayın sonuna doğru unutulmasını sağlama alışkanlığını aybaşı yerine yılbaşına dönüştürerek insanımızı saf yerine koymanın alışkanlığa dönüşmesi insaf ve vicdan ölçülerini aşmıştır.
Memur ve emeklilerinin aylık ve maaşlarına yapılacak artışlarda, artık inandırıcılığını yitirmiş olsa da, TÜİK verileri kullanılmaktadır.
Hükumet TÜİK’in enflasyon verileri ile sahadaki gerçeklerin uyuşmadığını, TÜİK özelinde kamu kurumlarına duyulan güvenin kaybolduğunu, vatandaşın neden alternatif merkezlere yöneldiğini görmeli ve enflasyon oranlarının belirlenmesinde şeffaf bir yöntem izlenmesini sağlamalıdır.


BU ZAMLARLA İNSAN GİBİ YAŞAMAK ÇOK ZOR


Yeni yılın ilk günündeki zamlar durumun vehametini ortaya koymaktadır.
Konutlarda kullanılan doğal gaza % 25.
Konutlarda kullanılan elektriğe % 52-130 arası.
Benzine 61 kuruş
Motorine 1,29 kuruş
LPG’ye 78 kuruş
Araç muayene ücretlerine % 36.20
Motorlu Taşıt Vergisine % 25
Emlak vergisine % 18.10
Lojman kiralarındaki artış % 18
Ayrıca vergi, harç ve  cezalara yeniden değerleme oranında % 36.20 artış yapılmıştır.
Temel gıda ürünlerine, ulaşıma, giyime, ev kiralarına, sağlık harcamalarına yapılan artışlar ise dudak uçuklatmaktadır
İğneden ipliğe herşeye zam yapıldığı dikkate alınacak olursa daha yılın ilk gününde, artışlar maaşlara yansımadan memur ve emeklilerinin satınalma gücü yarı yarıya düşmüştür. Bu durum memur ve emeklilerini açlık ve sefaletin kucağına atmak demektir.
Memur ve emeklilerin aylıklarına “merdivenaltı toplu sözleşme” ile yapılan % 5 oranındaki artıştan bahsetmek memur ve emekli ile alay etmektir.


ZAMLARI “YENİ TARİFE” GÖRMEK EMEK DÜŞMANLIĞIDIR


Yeni yılın ilk günüde yapılan zamları “yeni tarife” olarak kamuoyuna sunma kurnazlık değil emek ve ekmek düşmanlığıdır.
Kredilerden, vergi aflarından ve akla hayale gelmez istisna ve muafiyetlerden dar ve sabit gelirlilere pay yoktur.
Devlet zaten vergileri bütçeyi hortumlayan faizcilerden değil, KDV ve ÖTV olarak dar ve sabit gelirlilerden almaktadır.
Yılbaşında iğneden ipliğe her şey zamlanmasına rağmen bu zamların hiç biri bugün açıklanan enflasyon oranını etkilememiştir.
Bugün açıklanan enflasyon oranı geride kalan dönemin enflasyon alacağını göstermektedir.
Bu nedenle memur ve emeklilerin maaş ve aylıklarına yapılacak artışlar sadece geride kalan yılın örtülü enflasyon oranına göre yapılmamalıdır.
Ve yeni yılın zam yağmuru maalesef aylık ve maaşlardaki artışı etkilemeyecek, bu yüzden 2021 yılının enflasyon oranıyla belirlenen  2022 maaş artışları düşük kalacaktır.
Üstelik bu oranlar Temmuz 2022 dönemine kadar da değişmeyecektir.
Memur ve emeklileri olarak bunu hak etmiyor ve kabul etmiyoruz.


BUGÜN TOPLANACAK BAKANLAR KURULUNDAN NE İSTİYORUZ?


Türk-İş, yeni yıl zamlarından önce Aralık ayında yaptığı araştırmada 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını 4.013 TL, yoksulluk sınırını ise 13.073 TL olarak belirlemiştir. Bağımsız araştırma kuruluşlarının tespitleri de bu civardadır.
TÜİK’e göre 2021 yılının ikinci altı ayında oluşan enflasyon alacağı  % 22.06’dır.
Memur-Sen ve yancısı Kamu-Sen ile Hükumet arasında imzalanan “merdivenaltı toplu sözleşme” uyarınca Ocak ayında memur ve emeklilerine yapılacak % 5 oranındaki artışın da toplu sözleşmenin de hükmü kalmamıştır.
Yukarıdaki özetlemeye çalıştığımız şartlar çerçevesinde BASK olarak bugün toplanacak Bakanlar Kurulundan memur ve emekliler adına talebimiz şudur:
2021 yılı ikinci altı ayı enflasyon alacağı olan % 22.06 oranındaki enflasyon artışından sonra  memur ve emeklilerinin maaş ve aylıklarına % 50 oranında EK ARTIŞ  yapılmalıdır.
Memur ve emeklilerinin hakkını peşkeş çekip teşekkür kuyruğuna giren sarı ve yandaş sendikaların “EK PROTOKOL” zırvaları ile memur ve emeklileri daha fazla oyalanmamalıdır.
Hükumetten isteğimiz budur.
Bugün toplanacak Bakanlar Kurulundan bu müjdeli haberi beklemek hakkımızdır.”


Adnan Sarısayın
Bask İzmir İl Başkanı

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.