Gayrimenkulde büyük veri analizi ve makine öğrenimi

Endeksa.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, gayrimenkul teknolojilerinin emlak, inşaat ve yaşam alanları endüstrilerini de kapsayan geniş bir dijital dönüşümün küçük bir parçası olarak başladığını ve hala olması gereken seviyenin altında olmasına rağmen 2012 yılından 2020 yılına kadar toplam 43 milyar dolar yatırım aldığını söyledi.

Gayrimenkulde büyük veri analizi ve makine öğrenimi
03 Mart 2021 Çarşamba 20:05

Proptech’in gayrimenkul alım satımına aracılık etmeden akıllı binalar ve şehirlere kadar pek çok kategori içerdiğini de belirten Öğüt; “Proptech’te emlak alım satımı tarafında ilk akla gelen 2000’li yılların başından beri hayatımızda olan ilan siteleri.

Günümüzde artık ilan siteleri listelemenin yanı sıra kullanıcılarına sigorta, mortgage konusunda yönlendirme, değer tahmini gibi daha fazla katma değerli servisler sunmayı hedefliyor.

İlan sitelerinden sonra listelemenin yanı sıra alım satıma aracılık eden online emlak danışmanlığı modelleri başladı. Redfin ve yakın zamanda 4,4 milyar dolar rekor değerleme ile yatırım alarak gündeme oturan Compass bu alanda ilk akla gelen örnekler.

Bu model sonrasında dünyada “ibuyer” olarak adlandırılan ve gayrimenkulün bizzat firma tarafından alındığı ve sonrasında satışından kar edildiği model yer alıyor.

Bunun örneklerini yakın zamanda ülkemizde de görmeye başladık. Gayrimenkul sektöründe alıcı ve satıcıyı bir araya getirerek işlemin tamamlanmasına destek olan teknolojik platformların da ortaya çıktığını görüyoruz.

Video görüşmeleri ile gayrimenkul ziyaretleri, 3 boyutlu çekimler sağlayan platformlar ve Endeksa’nın da yer aldığı online değerleme araçları ve gayrimenkul veri analizi platformları bu alanda sayabileceğimiz örnekler.

Gayrimenkulde büyük veri analizi ve makine öğrenimi

Türkçe’de Büyük Veri olarak kullanılan Big Data terimi ise 1990’lardan beri hayatımızda olmasına rağmen özellikle son yıllarda çok popülerleşti.

Büyük Veri denilince akla, internet teknolojilerinden ve farklı kaynaklardan yüksek hacimde verinin toplanması ve bu yüksek hacimli veriden anlamlı analitik sonuçlar çıkarılması geliyor.

Büyük Veri kavramının en çok öne çıkan özelliği, farklı kaynaklardan toplanan bu yüksek hacimde ve farklı tipte verinin tutulması, depolanması ve analizinde yenilikçi çözümlerin gerekliliği. Günümüzde toplanabilecek veri o kadar çok ve veri seti o kadar karmaşık ki geleneksel data analiz teknolojileri bu verinin analizinde yetersiz kalıyor.

Bunun sonucunda da yeni yaklaşımlar kullanılmaya başlandı. Büyük Veri kavramının bu kadar popülerleşmesinin sebebi ise çok fazla farklı kaynaktan edinilen bu yüksek hacimli verinin analizi ile elde edilecek anlamlı sonuçlar.

Bu sonuçlar satışların geleceğe yönelik tahmininden salgın hastalıkların engellenmesine veya suç oranının azaltılmasına kadar pek çok farklı alanda kullanım bulabilir.

Gayrimenkulde veri analizi

Tüm dünyada bir yandan gayrimenkul değer tahmininde istatistiki yöntemlerden daha fazla destek alınması ihtiyacına dair tartışmalar devam ederken bir yandan da yeni analiz modelleri üretiliyor. Veri analiz araçları çok kısa süreler içerisinde çok daha büyük verinin analiz edilerek farklı faktörlerle ilişkisine ulaşmamıza olanak veriyor.

Türkiye’de benzeri olmayan bir otomatik gayrimenkul değer tahmin modeli

Endeksa, yurtdışında benzerleri olan fakat Türkiye’de benzeri olmayan bir otomatik gayrimenkul değer tahmin modeli. Haritada bölge bazında satış, kira verileri, geri dönüşüm sürelerinin yanı sıra bölgede oturanların demografik bilgileri, sosyo-ekonomik statüleri, bölgedeki yaşam alanları sunuluyor.

Ayrıca bölgedeki konut satış adetleri, e-ticaret yoğunluğu, hane halkı gelir düzeyi gibi detay bilgiler de yer alıyor. Kullanıcılar belirli bir bölgedeki konuta ait detayları belirterek de konutun net değerini öğrenebiliyor.

Hedefimiz bu alanda ihtiyacı olan tüm partileri teknoloji ile desteklemek

Endeksa olarak, gayrimenkul sektörünün teknoloji odaklı gelişimine inanıyor ve buna destek olmayı amaçlıyoruz şeklinde görüşlerini dile getiren Öğüt; “Fakat dünyadaki örnekleri de incelediğimizde görüyoruz ki, gayrimenkul alım satımı tamamen teknoloji ile sağlanamaz. Dolayısıyla hedefimiz, başta bireyler ve gayrimenkul danışmanları olmak üzere bu alanda ihtiyacı olan tüm partileri teknoloji ile desteklemek.”

Gayrimenkulde büyük veri analizi ve makine öğrenimi

Endeksa, her yıl %100’e yakın büyüme gösteriyor

Endeksa dünyada sadece 5 ülkede örneği bulunan Automated Valuation Model (AVM) yani Otomatik Değerleme Modeli’ni Türkiye’ye taşıdı ve sektörde önemli bir boşluğu doldurdu.

Endeksa, farklı kaynaklardan aldığı verileri birleştirip makine öğrenimi yöntemlerini kullanarak tüm Türkiye için gayrimenkul değeri ve lokasyon verileri oluşturuyor.

2017 yılında hayata geçen Endeksa, her yıl %100’e yakın büyüme gösteriyor. Şu anda beş binden fazla emlak danışmanı ve yüz bine yakın bireysel müşterinin yanı sıra, değerleme firmaları, gayrimenkul geliştiriciler, perakende firmaları, finansal kurumlar ve kamu kurumlarına hizmet veriyor.

Endeksa - Gayrimenkul değerlemede dijital teknolojilerin gelişmiş olanaklarını kullanan www.endeksa.com, sisteme herhangi bir konutun konum ve özelliklerini giren herkese piyasa değerini anında sunmaktadır.

Türkiye’nin her yerinde saha araştırmaları yapan lisanslı Endeksa değerleme uzmanlarının hazırladığı verilere dayanarak anında bilgi veren platform, otomasyona dayalı istatistiki modelleme ve makine öğrenimi yöntemleri ile konut değerlerini hızla ve doğru bir şekilde hesaplayabilmektedir.

Endeksa, konut satış ve kira değerlerinin yanı sıra bölge bazında yaşayanların demografik bilgileri, bölgedeki ticari parametreleri ve yaşam alanlarını da sunmaktadır.

Gayrimenkul profesyonellerinin yanı sıra bireysel kullanıcıların da yoğun olarak kullandıkları platform, kullanıcılara yapmış oldukları otomatik değerlemeleri raporlayabilme, güvenilir ve bağımsız görüşe ulaşmak için bulundukları bölgelere hakim deneyimli uzmanlardan görüş raporu talep etme imkanı da sağlamaktadır.

Endeksa ile en iyi yatırım bölgelerini hızla belirlemek mümkün olmaktadır. Yatırım için düşünülen bölgeler il, ilçe, mahalle ya da konum bazında seçildiğinde, konut türüne göre ortalama kiralara, satış fiyatlarına ve fiyat değişim trendlerine ulaşmak sadece saniyeler almaktadır.

Kullanıcılar kendi evlerinin değerini de kolaylıkla öğrenebilmektedir. Bunun için haritadan işaretleyip konut özellikleri girildiğinde, Endeksa evin piyasa değerini anında hesaplamaktadır.

Yaşam tarzına göre ev seçimi de Endeksa ile kolaylaşmaktadır. Kullanıcının yaşamayı düşündüğü bölgeler il, ilçe mahalle ve ya konum bazında seçildiğinde, sosyal göstergeler ve çevredeki yaşam olanakları hızla görüntülenmektedir.

Uzman görüşü ise Endeksa’nın bir diğer fark yaratan hizmetidir. Bireysel ve ya ticari karar vermeden önce kullanıcılar lisanslı Endeksa uzmanlarının görüşüne başvurabilmektedir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.